Kuriozitet

Vullkani i Antarktidës nxjerr pluhur ari me vlerë 6 mijë dollarë në ditë, por ku shkon ai?

Autori

Autori

Portali Tetova

April 18, 2024, 04:04

Ekspertët kanë zbuluar afërsisht 80 gramë flori të kristalizuar në xhepat e gazit që emetohen nga mali Erebus, një nga 138 vullkanet aktive të Antarktidës, raportoi New York Post duke cituar një raport nga IFL Science.

Për më tepër, vullkani, i cili bashkohet me ishullin Deception, është një nga dy vullkanet aktive në rajon dhe nxjerr pluhur ari, me vlerë 6,000 dollarë, çdo ditë.

Megjithatë, mund të jetë e vështirë për të mbledhur ose hetuar më tej pasi mali nuk është lehtësisht i arritshëm.

NASA raporton se pluhuri i metaleve të çmuar është zbuluar deri në 621 milje nga llavë-shpërthyesi më jugor i Erebus, i cili është 12,448 metra i lartë, si pjesë e fenomeneve të tjera të derdhjes.

“Ai lëshon rregullisht shtëllunga gazi dhe avulli, dhe herë pas here nxjerr gurë (bomba)”, sipas NASA-s.

Sipas Conor Bacon i Observatorit të Tokës Lamont-Doherty në Universitetin Columbia në Nju-Jork, Erebus ka shpërthyer vazhdimisht që nga viti 1972. Ai shtoi se mali është gjithashtu i njohur për përmbajtjen e një “liqeni llavë” në një nga krateret e majës së tij.

“Këto janë në të vërtetë mjaft të rralla, pasi kërkon që të plotësohen disa kushte shumë specifike për të siguruar që sipërfaqja të mos ngrijë kurrë.”

Megjithatë, ka ende një mungesë njohurish në lidhje me formatin vullkanik në Antarktidë dhe ngjarjet e mundshme që mund të aktivizojnë vullkanet e mbetura të akullta. Kjo mungesë e kërkimit të qëndrueshëm është shpesh rezultat i izolimit gjeografik.

Bacon thotë se Erebus dhe ishulli Deception kanë një numër të kufizuar “instrumentesh monitorimi të përhershëm” që kryesisht përbëhen nga sizmometra për të zbuluar aktivitetin sizmik të lidhur me trazirat vullkanike.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë

Më shumë nga kategoria

aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_9448
Apasievi kundër Gashit, Mickoski: Apasievi nuk i’a vlen të komentohet!
IMG_9446
Ka filluar seanca konstituive në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut
Ali Ahmeti
A do ta votojë Ali Ahmeti propozimin që Afrim Gashi të bëhet kryetar i Kuvendit? 
menduh-thaci-1
A do ta votojë Afrim Gashin për kryetar Kuvendi? Flet Menduh Thaçi
afrimii-696x451
Afrim Gashi jep dorëheqje nga funksioni i kryetarit të Alternativës, pasi do ta udhëheq Kuvendin e RMV-së
445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin

DIASPORA