Wizzair shkurton numrin e fluturimeve në Ballkan, Shkupi humbësi më i madh

Autori

Autori

Portali Tetova

March 19, 2024, 10:03

Kompania e fluturimeve Wizz Air me çmime të ulta ka zvogëluar për gati 22 për qind fluturimet në vendet e Ballkanit Perëndimor.

Motorët e aeroplanëve të Wizz Air që janë prodhim i kompanisë Rtx – Pratt & Whitney Gtf po kontrollohen nga autoritetet e sigurisë së aviacionit, pasi janë vënë re disa çarje mikroskopike të shkaktuara nga një gjendje e rrallë në metalin pluhur që përdoret për të prodhuar disqe turbinash me presion të lartë të motorëve. Në një shënim kompania informon se 600-700 prej këtyre motorëve, nga rreth 3 mijë në qarkullim, do të duhet të inspektohen midis viteve 2023-2026 për t’u siguruar që gjithçka është në rregull.

Andaj në rajonin e Ballkanit Perëndimor, kjo kompani ka ulur numrin e fluturimeve për 22.3 % gjatë periudhës së sezonit të verës, që fillon më 31 mars dhe zgjat deri më 26 tetor.

Shkupi, si baza më e madhe e Wizz Air në rajon, do të pësojë një rënie të kapacitetit të përgjithshëm për 25.3 për qind këtë verë në krahasim me planin fillestar. Reduktimet e Wizz Air kanë bërë që tregu vendor të humbasë pozicionin e tij si tregu i dytë me rritje më të shpejtë në Evropë këtë vit. Shkurtime do të ketë edhe në Ohër, që do të humbasë 48.3 për qind të kapacitetit të Wizz Air, raporton Ex-Yu Aviation News. (INA)

Mos e humb

IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!

Më shumë nga kategoria

IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
gashi
Gashi: Taravari, kandidati i vetëm që përfaqëson shqiptarët
IMG_7523
Bilall Kasami pyet Ali Ahmetin: Ku ishe kur u vranë komandantët Teli, Hoxha, e Shqiponja?!
Bilall Kasami
Kasami: Ali pse nuk e kërcënove Gruevskin kur u vra Harun Aliu, kur ndodhi Monstra, Kumanova…
Ali Ahmeti - UCK
Ahmeti: Po të mos ishte UÇK-ja, nuk do të ekzistonte Maqedonia
IMG_7507
Ahmeti për deklaratën ndaj Mickoskit: Është çuar kundër shqiptarëve, “katundi që shihet nuk do kallauz”
IMG_7504
Adem Ramadani - Shkurte Fejzës: Neve na ruan Allahu i MADH e jo Aleksandri i Madh

DIASPORA