Maqedoni

Zjarrfikësit e Tetovës me masa preventive për parandalimin e zjarreve

Autori

Autori

Portali Tetova

July 9, 2024, 12:07

Alarmi për rritje të temperaturave në ditët në vijim, ka vënë në gatishmëri të plotë Njësinë kundër zjarrit në Tetovë. Numri “një” i kësaj njësie thotë se kanë filluar me masat preventive, për parandalimin e përhapjes së zjarreve. Avni Ameti, për Alsat është shprehur se sivjet edhe ashtu ka qenë një vit me shumë zjarre, ku për vetëm disa brenda disa muajve janë shënuar 500 zjarre.

“NJTKZ Tetovë deri në këtë moment ka intervenuar diku në rreth 500 zjarre deri në këtë moment, dhe për dallim prej viteve të shkuara, kemi pasur numër më të madh të zjarreve ku kemi intervenuar në sipërfaqe të hapura si dhe në zjarre në objekte. Siç shihet, rritja e temperaturave e vështirëson edhe më shumë punën tonë sepse do kemi thatësi të madhe kështu që apelojmë popullatën për kujdes në këtë drejtim. Kapacitetet e NJTKZ Tetovë janë në gatishmëri dhe të mjaftueshme për të dalë në ndihmë në gjithë Pollogun”, tha Avni Ameti, Shef i NJTKZ Tetovë.

Në alarm dhe me gatishmëri të shtuar janë edhe në Sektorin e Punëve të Brendshme të Tetovës. Zëdhënësi i SPB-së së Tetovës Fatmir Rexhepi rikujton banorët për dënimet e larta në rast të zjarrvënies, qoftë edhe nga pakujdesia.

“shfrytëzoj rastin ti rikujtoj gjithë qytetarët se implikimet ligjore, parashohin nga gjashtë deri në tetë vite burg nëse kapen për zjarrvënie qoftë nga pakujdesia apo e qëllimshme. Kështu që duke marrë parasysh pasojat nga zjarri do merren masat edhe nga gjykata. Kështu që paralajmërojmë qytetarët që gjatë daljeve në natyrë të mos lënë zjarre të pashuara, të mos ndezin zjarr në sipërfaqe të hapura dhe të mos lënë gjësende nga qelqi në natyrë sepse shkaktojnë zjarr”, u shpreh Fatmir Rexhepi, Zëdhënës i SPB Tetovë.

“Objekt i kontrollit të shtuar të policisë gjatë ditëve me temperatura të larta, do jenë vendet që më së shumti shfrytëzohen për piknik këtu në Tetovë, siç është, Kodra e Diellit, Kalaja dhe Banjat e Tetovës, ku nuk do lejohet ndezja e zjarreve, që mund të përhapen në objekte apo sipërfaqe të hapura”, raporton Bashkim Sulejmani, gazetar. /Alsat.mk

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
A13C3EC9-3E54-41D8-AA47-22A8509707D9-768x512-1-750x430
Zv.ministri i Kulturës mirëpret organizatorët e festivalit ndërkombëtar “Folkfest Shkup” me përfaqësues nga 15 vende të botës
08-46-07-bebe-noga-960x640-1-750x430
Ndërron jetë një foshnje katërmuajshe në Bogdanci
453003502_792990406155910_3380075285291729837_n-800x600-1
Sllupçani po bëhet me stadium të ri, realizon ëndrrën e shumë gjeneratave
Toshkoski_Daciq
Serbia kërkon ekstradimin e ish ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadani
hristijanmickoski
Mickoski: Do të miratojmë kod të ri penal, por sipas standardeve evropiane, jo sipas nevojave të dikujt
htsbtfgsrf
A do të kthehet në Kosovë trupi i Faton Hajrizit? Ja çfarë thotë Daçiq

DIASPORA