Maqedoni

12 infermiere në muaj largohen nga vendi

Autori

Autori

Portali Tetova

April 13, 2024, 02:04

Rreth 12 infermiere në muaj largohen nga Maqedonia. Ato kërkojnë rekomandime nga shoqatat dhe spitalet ku punojnë. Më së shpeshti shkojnë në Gjermani dhe Zvicër, por gjithnjë e më shumë edhe në Kroaci, thonë nga Shoqata e parë e infermierëve për anestezi, reanimacion dhe kujdes intensiv nga Maqedonia.

“Infermieret duan të mësojnë dhe të largohen, dhe nuk duan të punojnë në Maqedoni, arsyeja është paga e ulët, ka shumë punë. Jemi të mbingarkuar. Jemi një numër i vogël. Një motër punon sa për tre veta. Një infermiere në kujdesin intensiv kujdeset për 5-6 pacientë. Kjo është shumë. Një infermiere duhet të kujdeset për një pacient. Kemi kaluar kovidin, kemi kaluar shumë momente të vështira dhe ende nuk kemi mirëkuptimin e institucioneve të rëndësishme për të vlerësuar punën tonë”, deklaroi Juliana Kazanxhiska – kryetare e Shoqatës së infermierëve të anestezisë, reanimacionit.

Vetëm vitin e kaluar, rreth 2,000 infermiere lanë punën dhe shkuan jashtë vendit.

“Përveç të rinjve, po largohen edhe infermieret me mbi 20 vjet përvojë pune, motrat që kanë stazh, marrin guxim dhe largohen nga Maqedonia, shumica e tyre janë infermiere nga degët e internistëve dhe kirurgjisë, anestezisë, infermieret që janë të trajnuara mirë, kanë njohuri dhe largohen”, shtoi Juliana Kazanxhiska – kryetare e Shoqatës së infermierëve të anestezisë, reanimacionit.

Në nivel shtetëror, vendi përballet edhe me mungesë të mjekëve.

“Rritja e pagave do të ndikonte në qëndrimin e mjekëve në këtë vend. Rrethanat ekonomike janë arsyeja e migrimit të personelit shëndetësor në të gjithë Evropën, por ne, si një vend ku vazhdimisht zvogëlohet popullsia, jemi më të kërcënuar se vendet e tjera. Ne nuk jemi një vend që ka një prodhim të brendshëm bruto të madh, me të cilin do të tërhiqnim mjekë të huaj për të ardhur dhe punuar në Maqedoni, dhe ne duhet të mbështetemi në stafin tone”, u shpreh Nikola Bakraçeski – doctor.

Nëse bëhen ndryshime shtesë në rregulloren shëndetësore, një numër i mirë mjekësh mund të mbahen në vend, thotë Bakraçeski. /Alsat.mk

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë

Më shumë nga kategoria

aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
IMG_9452
Një tërmet me intesitet 2.4 ballë dridhi Maqedoninë e Veriut
IMG_9448
Apasievi kundër Gashit, Mickoski: Apasievi nuk i’a vlen të komentohet!
IMG_9446
Ka filluar seanca konstituive në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut
Ali Ahmeti
A do ta votojë Ali Ahmeti propozimin që Afrim Gashi të bëhet kryetar i Kuvendit? 
menduh-thaci-1
A do ta votojë Afrim Gashin për kryetar Kuvendi? Flet Menduh Thaçi
afrimii-696x451
Afrim Gashi jep dorëheqje nga funksioni i kryetarit të Alternativës, pasi do ta udhëheq Kuvendin e RMV-së

DIASPORA