A e dini se Tetova ka pasur Aeroport? Ja në cil...

A e dini se Tetova ka pasur Aeroport? Ja në cilin vit! (DOKUMENT)

Autori

Autori

Portali Tetova

February 11, 2024, 05:02

Tetova ka pasuar aeroport, gjatë Luftës së Dytë Botërore kanë zbritur 230 aeroplanë bombardues.

Në fshatin Zherovjan, dikur komunë e Rrethit të Tetovës, pranë rrugës Tetovë-Gostivar, nja tetë km në jug të Tetovës, gjatë Luftës së Dytë Botërore ka pasur aeroport. Për këtë dëshmon edhe një dokument i klasifikuar i CIA-s nga viti 1948, në të cilin, në interpretim të lirë të përkthimit nga anglishtja, shkruan se Tetova në vitin 1948 kishte një aeroport, i cili gjendej 8 kilometra larg nga qyteti. Aeroporti kishte qenë i gjerë 150 m dhe i gjatë 2500 m. Në këtë dokument më tej jepen detaje se në atë aeroport gjatë Luftës së Dytë Botërore kanë zbritur 230 aeroplanë bombardues të Bashkimit Sovjetik /Marrë nga FCB, e përshtatur/. /I.A./
Islam Arsllani

Në faksimile: Dokumenti që dëshmon për aeroportin në afërsi të Tetovës

Mos e humb

IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
dhunoi
​Dyshohet se dhunoi një vajzë shqiptare, caktohet seanca vendimtare për Robinhon
received_929338498785251
Atletikë: Tetovari Aldin Ademi i KA Studenti , fitues në hedhjen e shtizës
IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)

Më shumë nga kategoria

IMG_4443
“Vëllai im”, Khabibi publikon fotografi me Ilir Latifin
IMG_4086
Granit Xhaka mashtroi të gjithë me festimin e tij, bëri sikur u lëndua pasi shënoi supergol (VIDEO)
IMG_3476
Pirati kosovar ia fiton ndeshjen Mallorcas në frymën e fundit
IMG_3456
Fiton dy të arta në Stamboll, Luiza Gega kampione e Ballkanit
IMG_3447
Xhaka dhe Leverkuseni vazhdojnë pa humbje, mposhtin Bayern Munichun në “BayArena”
IMG_3389
Mësohet data e ballafaqimit të Florian Markut me Chris Congon
IMG_4663
Kristjan Asllani shënon gol të mrekullueshëm në Serie A
IMG_4662
Shkolla e Vizbegut assesi të hapet/ Drejtori u emërua, por nuk përgjigjet
IMG_4661
Big Mama: “Hera e parë në 23 vite karriere që nderohet puna ime si artiste nga kryetari i Komunës së Tetovës”
IMG_4659
Bujar Osmani e nis nga Këshilli i tij vendor: Kam privilegjin të bartë mbi supet e mia misionin presidentit të parë shqiptar
IMG_4655
Arrestohen 38 narkodilerë në operacionin policor kundër rrjetit të organizuar kriminal në Tetovë dhe Gostivar
IMG_4636
VLEN: BDI me politikat e saj destruktive dhe anti-shqiptare, nxorri në rrugë elitën intelektuale shqiptare, duke u përpjekur ti nënshtrojë e poshtërojë

DIASPORA