Ademi: U miratua propozim-Ligji për plotësimin e Ligjit për veprimtari shkencore-kërkimore

Autori

Autori

Portali Tetova

March 13, 2024, 04:03

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut ka miratuar një amendament të Ligjit për Veprimtari Shkencore-Kërkimore. Arbër Ademi, shefi i grupit parlamentar të BDI, ka njoftuar se ky veprim do të sjellë një rritje të pagave për punonjësit e institucioneve publike shkencore, të cilat do të rregullohen nga buxheti i shtetit dhe një koeficient i ri për llogaritjen e tyre.

Amendamenti i ligjit është pritur me mirënjohje nga deputetët, të cilët kanë dhënë mbështetjen e tyre unanime, duke dëshmuar kështu përkushtimin e vendit për të investuar në zhvillimin e shkencës dhe kërkimit shkencor.

Statusi i plotë:

RRITJE E PAGAVE NË INSTITUTET SHKENCORE

Siç premtuam të hënën, Kuvendi posa e miratoi propozim-Ligjin për plotësimin e Ligjit për veprimtari shkencore-kërkimore, me çka do të rregullohet paga e punonjësve në institutet publike shkencore nga llogaria e buxhetit dhe koeficienti për pagesën e pagës për të gjithë punonjësit në institutet publike shkencore.

Falenderoj çdo deputet që dha mbështetjen për këtë Ligj.

Kjo dëshmon përkushtimin tonë për të krijuar standarte më të mira jetësore për qytetarët tanë.

Mos e humb

IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!

Më shumë nga kategoria

IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
gashi
Gashi: Taravari, kandidati i vetëm që përfaqëson shqiptarët
IMG_7523
Bilall Kasami pyet Ali Ahmetin: Ku ishe kur u vranë komandantët Teli, Hoxha, e Shqiponja?!
Bilall Kasami
Kasami: Ali pse nuk e kërcënove Gruevskin kur u vra Harun Aliu, kur ndodhi Monstra, Kumanova…
Ali Ahmeti - UCK
Ahmeti: Po të mos ishte UÇK-ja, nuk do të ekzistonte Maqedonia
IMG_7507
Ahmeti për deklaratën ndaj Mickoskit: Është çuar kundër shqiptarëve, “katundi që shihet nuk do kallauz”
IMG_7504
Adem Ramadani - Shkurte Fejzës: Neve na ruan Allahu i MADH e jo Aleksandri i Madh

DIASPORA