Admirim Aliti: Drejtësia e vonuar është padrejtësi, BDI vulos diskriminimin ndaj shqiptarëve

Autori

Autori

Portali Tetova

March 2, 2024, 04:03

Vazhdojnë reagimet për vendimin e Qeverisë për rritjen e pagave vetëm për profesorët e Universiteti Shën Qirili dhe Metodi. Në lidhje me këtë ka reaguar edhe nënkryetari i Alternativës, Admirim Aliti i cili ka thënë se BDI e ka vulosur diskriminimin ndaj shqiptarëve.

“(1) Pasi Talat Xhaferi (asokohe kryetar parlamenti) firmosi marreveshjen kolektive me UKIM, Universitetet Shqiptare (Universiteti Nene Tereza dhe Universiteti i Tetoves) derguan kerkese deri ne Parlament per firmosje te marreveshjes kolektive te ngjashme, qe mos te kete diskriminim. Talat Xhaferi ASNJEHERE nuk u ktheu pergjigje, dmth beri diskriminim te qarte.

(2) Tash kur Universitetet publike protestojne, BDI trumbeton zgjidhje me ligj. Nuk jam optimist qe kjo zgjidhje do te behet shpejt, po edhe nese behet, le te dihet qe eshte “drejtesi e vonuar” qe i bie se eshte padrejtesi.

(3) Diskriminimin ne arsim, qofte per projekte (0% per hulumtime per Universitetet shqiptare ne 2023), qofte per punesime te reja, BDI jo qe e parandalon, por e ka vulosur vet me kryetarin e parlamentit, ministrin e arsimit dhe ministrin e financave, te gjithe kuadro te vet.”, ka shkruar Aliti.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
Bujar Osmani
Bujar Osmani: Faleminderit mbi 120,000 herë!
Zgjedhjet-2024
KSHZ publikon rezultatet e 99.03 % të votave, ja si qëndrojnë kandidatët për President
pendarovski-Davkova
Davkova dhe Pendarovski përballen në rundin e dytë
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero

DIASPORA