Lajme

Ageler: Besimi i opinionit në gjyqësor është jashtëzakonisht i ulët

Autori

Autori

Portali Tetova

July 4, 2024, 08:07

Edhe demokracitë më të fuqishme nuk ia dalin të vetme. Kur jemi të bashkaur, jemi më të fuqishëm. SHBA-ja është më e fuqishme dhe jemi mirënjohës që kemi aleatë, miq dhe partnerë si Maqedonia e Veriut, porositi dje mes tjerash ambasadorja amerikane, Anxhela Ageler në shënimin e 248 viteve të pavarësisë amerikane në Ambasadën në Shkup.

Në fjalimin e vet para të prnaishmëve, ajo deklaroi se e ka nderin ta prezantojë SHBA-në në vend dhe foli për ndryshimet me të cilat po përballet bota, zgjedhjet që këtë vit mbahen në mbi 90 shtete, për demokracinë dhe nevojën për mbrojtjen e saj.

“Në përgjithësi, zgjedhjet bazohen në mendime të ndryshme, prioritete dhe qëllime individuale. Mund të jenë të rënda, por kur përfundojnë, është imperativ t’i kthehemi asaj që njëri prej presidentëve tanë më të mëdhenj, Abraham Linkoln e quajti ‘engjujt më të mirë të natyrës sonë’. Sërish të bashkohemi si popull dhe të punojmë për të mirën e qytetarëve. Kjo vlen këtu siç do të zbatohet në SHBA në nëntor. Prandaj, Ju uroj Juve dhe Qeverisë suaj dhe të gjithëve që e bëni këtë, përkatësisht, mbështeteni në engjujt e mirë”, tha Ageler.

Duke folur për demokracinë dhe rëndësinë e saj, ambasadorja e citoi fituesen e Çmimit Nobel për paqe, Maria Resa, e cila porositi se demokracia është e brishtë, se duhet të luftojmë për çdo pjesë të saj, për secilin ligj, për secilën mbrojtje, për secilin institucion, për secilën storje.

“Duhet të dini se sa është e rrezikshme ta vuani madje edhe shkurtimin më të vogël. Edhe sot fjalët e saj kanë rëndësi më të madhe se kurdo herë. Çdokun përrreth nesh shohim botën e cila po ndryshon. Më shumë votues se kurdoherë në histori kanë tëd rejtë të votojnë në vitin 2024 në mbi 90 vende dhe në BE, madje edhe në kohë kur luftërat dhe konfliktet godasin miliona njerëz në mbarë botën. Tani mu kujtua se demokracitë më të fuqishme nuk ia dalin të vetme. Kur jemi të bashkuar, jemi më të fuqishëm. SHBA-ja është më e fuqishme dhe jemi mirënjohës sepse kemi aleatë, miq dhe partnerë si Maqedonia e Veriut”, tha Ageler në fjalimin para të pranishmëve në ceremoni.

Ageler sot kumtoi në platformën X, duke cekur se ka pasur festim të mrekullueshëm të 248-vjetorit të pavarësisë amerikane me partnerë dhe miq.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
Toshkoski_Daciq
Serbia kërkon ekstradimin e ish ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadani
hristijanmickoski
Mickoski: Do të miratojmë kod të ri penal, por sipas standardeve evropiane, jo sipas nevojave të dikujt
htsbtfgsrf
A do të kthehet në Kosovë trupi i Faton Hajrizit? Ja çfarë thotë Daçiq
burgu-696x433
Qeveria e Maqedonisë ka ndryshuar të gjithë drejtorët nëpër burgje
oltagixhari_337386966_239807778411051_2133615743797028751_n
Olta përplaset ashpër me ndjekësit: Nuk e trajtoj veten si lopë
geergerg
Taravari: Ka para, lista pozitive e ilaçeve do të promovohet pasi të zgjidhet Bordi Drejtues i Fondit Shëndetësor

DIASPORA