Ajri i ndotur në Tetovë, apelohet për kujdes: Mbani maska dhe mos dilni pa nevojë

Autori

Autori

Portali Tetova

February 20, 2024, 04:02

Ndotja e ajrit në Tetovë vazhdon të jetë më e lartë se e lejuara. Nga të dhënat e ueb faqeve që matin cilësinë e ajrit në Tetovë grimcat PM10 janë dy herë e gjysmë më të larta sa e lejuara.

Mjeku Ratko Davidovski thotë se në këtë periudhë kohore duhet të shmangen lëvizjet nëpër qytetet, sidomos kur ka komunikacion të ngarkuar, ndërsa lëvizjet të bëhen në periferi ose në zonat malore. Ai rekomandon gjithashtu edhe mbajtje të maskës dhe vendosje të filtrave të ajrit në shtëpi.

“Për tu mbrojtur personalisht në këtë periudhë, tani thuajse se të gjithë i kemi ata aplikacione në telefona që na e tregojnë cilësinë e ajrit që e frymojmë. Pra në këtë periudhë nuk do të ju kishim preferuar të dilni jashtë, sidomos te grupet e rrezikuara. Lëvizjet të bëhen sa më larg nga komunikacioni i qytetit, të mbahen maska ndërsa nëpër shtëpi të vendoset hepafiltra”, tha Ratko Davidovski – mjek.

Mjeku thotë se grupet më të rrezikuara janë fëmijët, të moshuarit dhe ata me sëmundje kronike. Sipas tij përveç institucioneve, edhe qytetarët kanë rol kyç në përmirësimin e cilësisë së ajrit. Sipas tij, zgjidhja e vetme për ta luftuar ndotjen është gazifikimi i qytetit.

“Aty ku mund të ketë ndikim, shumë herë e kemi thënë sepse nuk është përgjegjësi vetëm e pushtetit qendror apo lokal por e gjithsecilit. Aty ku mund të ndryshohet diçka aty duhet të veprohet, ne nuk mund ta ndërrojmë ajrin megjithatë ne mund ta bëjmë ajrin më kualitativ. Gazifikimi, zgjidhja është gazifikimi i qytetit”, theksoi Ratko Davidovski – mjek.

Ajri i ndotur shkakton probleme te organet e frymëmarrjes thotë mjeku, ndërkohë shtoi se maskat mbrojnë edhe nga virozat që për momentin janë aktuale.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek
davkova-2-780x470-1
Siljanovska: Ju siguroj, atë që premtoj në mënyrën time do ta realizoj

DIASPORA