728 x 94

Anketa e IPIS: VLEN kalon BDI-në në zonën e 6-të, rritje 5 % krahasuar me muajin shkurt

Autori

Autori

Portali Tetova

April 3, 2024, 08:04

Mbrëmë në Televizionin Shtetëror të Maqedonisë në emisionin “Objektiv” janë publikuar të dhënat e anketës së IPIS-it të publikuar së zhvilluar në muajin mars për Njësinë e 6-të dhe të 2-të zgjedhore.
Në njësinë e gjashtë ku janë të koncentruara shumica e votave shqiptare dhe që përfshin Tetovën, Gostivarin dhe një pjesë të Kërçovës, koalicioni opozitar shqiptar VLEN ka pasur besimin më të lartë te qytetarët në muajin mars me 20.2%, e ndjekur nga BDI dhe partitë e koalicionit me 20%.

Këtu duhet theksuar koalicioni VLEN ka edhe rritjen më të madhe krahasuar me anketën e zhvilluar në muajin shkurt. Kështu në shkurt përkrahja për VLEN ka qenë 15.4% kurse në anketën e marsit pas bashkangjitjes së ASH-së të udhëhequr nga Arben Taravari ka rritje gati 5% dhe tash më është 20.2%.
Kurse nga ana tjetër partitë BDI dhe partit që janë në koalicion me të në muajin shkurt kanë pasur 17.5% përkrahje kurse në anketën e muajit mars kjo përkrahje ka arritur në 20%-dmth 2.5% përkrahje.

Njësia zgjedhore 6


BDI + partitë e koalicionit
Muaji janar 17.9%
Muaji shkurt 17.5%
Muaji mars 20%

VLEN
Muaji janar 16%
Muaji shkurt 15.4%
Muaji mars 20.2%

Sipas anketës së IPIS-it të realizuar në muajin mars, të pyetur se për cilën parti do të votojnë në zgjedhjet e ardhshme, në njësinë e dytë zgjedhore, më së shumti 20,4% e të anketuarve kanë zgjedhur VMRO-DPMNE-në dhe 11,1% për LSDM-në.
Ndërsa sa i përket partive shqiptare, 7.4% për koalicionin e BDI-së dhe 6% për koalicionin opozitar shqiptar VLEN. Lëvizja ZNAM me 5.6% besim nga të anketuarit.
Krahasuar me muajin paraprak shkurt, të BDI rritja është 0.5% (6.9-7.4%), kurse te VLEN rritja është 1.2% (4.8-6%). /tetova1/

300 x 250
300 x 250

Mos e humb

IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!

Më shumë nga kategoria

IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
437316593_1120653039077359_3739465022112595957_n
Kasami nga Gostivari: BDI me polici kërcënojnë qytetarët – burgu është për kriminel, aty do të përfundojnë!
vlen-
VLEN: Tetova çdo ditë e më tepër ndjehet e pasigurt, rritet numri i krimeve dhe incidenteve
ilaz
Iljaz: Zyrat e TDP i kemi në sheshin Skënderbeu, asgjë kundër heroit shqiptar
muzike-5-1
Nxënësit e shkollës së muzikës shkëlqejnë në Garat Ndërkombëtare të Pianos
IMG_7429
VLEN hap edhe dy shtabe në Reçicë të Vogël, interesimi i jashtëzakonshëm i aktivistëve
IMG_7419
Kasami nga Zvicra: Mërgimtarët sjellin mbi 1 miliardë Euro në Maqedoni, nuk duhet të presin nga 8 orë në kufi

DIASPORA