Ankohen mjekët e rinj që nuk janë përzgjedhur për praktikë me pagesë: Do të detyrohemi ta lëshojmë Maqedoninë

Autori

Autori

Portali Tetova

March 6, 2024, 04:03

Një grup mjekësh të rinj të mjekësisë së përgjithshme, të cilët kanë dhënë provimin profesional për licencë për të punuar në Odën e Mjekësisë, besojnë se janë viktima të diskriminimit në sistemin shtetëror, sepse vetëm disa mjekë janë thirrur për praktikë gjashtëmujore me pagesë, që është e parashikuar nga ligji për kujdesin shëndetësor.

Ata thonë se pjesa tjetër e mjekëve nuk u thirrën për arsye të panjohura, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Pas gjashtë vitesh studime të rregullta në Fakultetin e Mjekësisë dhe gjashtë muaj të tjerë përvoje për të dhënë provimin e shtetit, ne kemi mbetur në agoni dhe merak për të ardhmen tonë”.

“Çdo ditë dëgjojmë paradoksin e sistemit tonë, ku mungesa e mjekëve të rinj është evidente dhe në të njëjtën kohë jemi lënë në sallën e pritjes së institucioneve në pritje të punësimit apo praktikës me pagesë që na takon me ligj. Përgjigjja e vetme që kërkojnë institucionet është kërkimi i punës tek mjekët e familjes, por tashmë ka konkurse aktive në qytetin e Shkupit dhe në qytetet e tjera”, thonë në reagim mjekët e rinj.

Ata shtojnë se përpjekje janë bërë edhe nga Ministria e Shëndetësisë pas takimit me ministrin Ilir Demiri, dhe është dorëzuar kërkesë për zgjidhje në Ministrinë e Financave me procedurë urgjente dhe të menjëhershme.

“Është e rëndësishme që ne ta fitojmë këtë luftë, nëse vendimi i Ministrisë së Financave dhe KSHPK-së për miratimin e financave nga të cilat varet fillimi i praktikës me pagesë, si rezultat do të humbasim padrejtësisht të drejtën për të aplikuar për ciklin e parë të konkurseve për specializim. Nëse nuk do të gjendet zgjidhje për situatën tonë, ne do të jemi pjesë e padrejtësive të shumta që institucionet i bëjnë punonjësve shëndetësorë, edhe pse e duam vendin tonë dhe duam të qëndrojmë këtu, do të detyrohemi ta lëmë atë dhe të shkojmë diku ku vlerësohet mundi dhe dija jonë”, thuhet në deklaratën e një grupi mjekësh të rinj të cilët gjithashtu kërkojnë mbështetje nga kolegët, profesorët, të gjithë punonjësit e tjerë shëndetësorë dhe qytetarët për të marrë të drejtën e tyre.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
taravari-3
Taravari: Nuk jam takuar me Ahmetin mbrëmë, vazhdojmë me punë drejt ndryshimi!
FB_IMG_1714042283823-720x430
Besar Durmishi: Sot festojmë sepse kemi rezultat historik
weewrgerg
Babai i Vanjës me ankesë të re para Gjykatës Supreme, kërkon që t’i hiqet masa e paraburgimit
zgjedhje-696x464
A do të vendosin shqiptarët për presidentin e Maqedonisë së Veriut më 8 maj?
Kazino
Dy persona nga Neproshteni i Tetovës nën kërcënimin e armëve kanë grabitur një kazino
Arben Taravari
Taravari: Gostivari është Kala që nuk mposhtet!

DIASPORA