BFI: Uzupatorët e Myftinisë në Tetovë mundohen të krijojnë huti

April 11, 2024, 08:04

Riaseti i BFI-së në rrjetet sociale ka nxjerë një publikim ku synon se Myftinia e Tetovës manipulon me opinionin kur nxjerrë vendimet e Gjykatës së Apelit pasi ato janë vendime me afate kohore dhe jo vendime përfundimtare.

“Të nderuar besimtarë, me postimin në faqen e platformës sociale “Facebook” – Muftinia Tetovë të një vendimi të marrë nga gjykata e Apelit – Gostivar, potencohet se është fituar lënda dhe e njëjta është e plotfuqishme!

Sqarojmë se ky vendim është marrë në bazë të masës kohore (Vremena merka) dhe nuk ka të bëjë me lëndën kryesore e cila është deponuar në Gjykatën Themelore Tetovë që Qani Nesimi – ish Muftiu të largohet nga zyrat e Muftinisë së BFI – Tetovë pasi i njëjti me vendim të marrë nga Rijaseti me datë 08.11.2023 është shkarkuar nga funksioni Mufti, dmth i është marrë autorizimi (Murasele) pa të cilën nuk mund të ushtrojë këtë funksion. Gjithashtu edhe në gjendjen faktike të Regjistrit Qendror si ushtrues detyre i Muftinisë të BFI në Tetovë evidentohet z. Selver Xhemaili! Shtuar më tej, paditë e deponuara nga Qani Nesimi në Gjykatën Administrative kundër vendimeve të Rijasetit dhe Reisit të BFI (kinse i është bërë padrejtësi) janë hedhur poshtë. Fatkeqësisht ish Muftiu Qani Nesimi mundohet të krijojë huti te besimtarët dhe opinioni i gjerë me qëllim të prolongimit të qëndrimit të tij në mënyrë të paligjshme në zyrat e Muftinisë së BFI në Tetovë!” thuhet në njoftim.

Gjykata e lartë administrative më 27.03.2024 hedh poshtë të gjitha ankesat e Qani Nesimit (përndryshe profesor i rregullt në fakultetin filozofik-UT) dhe vërteton vendimet e Rijasetit të marra më 08.11.2023.

Kështu që me vendimet Gjykatës së lartë administrative vërtetohet se:

1. Shkarkimi i Qani Nesimit (tërheqja e muraseles) është bërë në mënyrë legjitime.

2. Emërimi i Selver Xhemailit si UD Mufti i Muftinisë së Tetovës është bërë në mënyrë legjitime

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
marko-bislimovski-krre-696x399
Bislimovski: Jemi duke punuar që tarifa e lirë e energjisë elektrike të zgjatet edhe për një orë
Izet-mexhiti-123-1-732x430
Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar
shkolle-shkolla-klasa-800x450-1-780x450 (1)
Qeveria e re premton reforma në arsim
Mickoski_24-780x470
Mickoski: S’heq dorë nga synimi për në BE, do të jem i ashpër me të korruptuarit
Liqeni_Treska-780x470
Liqeni Treska dikur atraksion turistik, sot i mbytur nga plehrat
prizren-tetove
Tuneli Tetovë-Prizren e pret përbërjen e re të Kuvendit

DIASPORA