Dimitrievski dhe “Znam” vendosin kushte për VMRO-DPMNE-në dhe LSDM-në!

Autori

Autori

Portali Tetova

April 30, 2024, 03:04

Lideri i Lëvizjes “Znam”, Maksim Dimitrievski, partive më të mëdha politike të pozitës dhe opozitës ua adresoi kërkesat për bashkëpunim eventual në koalicionin paszgjedhor qeveritar.

Për LSDM-në ka disa kushte, por më e rëndësishmja është dorëheqja e udhëheqësisë në afat prej 24 orëve, kurse bartësit e listave të LSDM-së me deklaratë noteri të heqin dorë nga mandatet e deputetëve dhe të mos dakordohen me udhëheqësinë aktuale të BDI-së.

Dimitrievski ka kërkesa edhe për VMRO-DPMNE-në. Sipas tij, “Znam” pajtohet që të mos ndryshohet kushtetuta dhe të mos ketë bashkëpunim me BDI-në, por ka edhe kërkesa tjera;

“Kërkoj të konfirmoni se nuk është e vërtetë se një pjesë e udhëheqësisë së VMRO-DPMNE-së pretendon bashkëpunim publik ose sekret me ish-Kryeministrin Zoran Zaev, përmes fiks-kandidatëve të tij për deputetë, sic është Venko Filipçe dhe të tjerë, për të siguruar shumicë eventuale prej 2/3 në kushtin e ri parlamentar me çka implikohet se do të ketë drejtësi selektive edhe në qeverinë e ardhshme” – tha Dimitrievski.

Varësisht përgjigjeve, “Znam” do të vendos se me cilën parti do të negociojnë për qeverinë e ardhshme.

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Ali Ahmeti -David Geer
Bashkimi Europian: Ne nuk përzihemi se kush me kë bën koalicion
arian mavriqi
Arian Mavriqi ekspozitë në Tetovë: Duhet rritur kujdesi ndaj shpendëve shtegtarë
Sasho-Mijallkov
Sasho Mijalkov prej sot në liri, drejtori i burgut të Strugës: Ka qenë shembull i mirë për të dënuarit tjerë!
Tetova-Kompanit
Cilat janë kompanitë me fitime më të mëdha gjatë 2023 në rajonin e Tetovës
Arber Zaimi
Zaimi: VLEN me rivalët u mor veçse hapur e haptazi, pa ua cënuar integritetin personal apo familjar
arben-taravari-2
Taravari: Ende nuk kam vendosur nëse do të jem ministër i Shëndetësisë

DIASPORA