728 x 94

Dino Merlin, Këngëtari i famshëm boshnjak në një xhami të Sarajevës

Autori

Autori

Portali Tetova

March 19, 2024, 09:03

Një imam boshnjak, Nedim Botiç, ka publikuar në profilin e tij në Facebook një foto ku shihet ylli i muzikës jugosllave Dino Merlin, në një prej xhamive të Sarajevës.

“Dino Merlin këtë Ramazan ndjek recitimin e Kuranit në xhaminë “Çekrekçija” në Sarajevë. Pse po e shkruaj këtë?

Sado të arrini në jetë, edhe pasuri edhe para edhe popullaritet, të mos harrojmë se të gjitha këto janë dhuratat e Tij. Të mos harrojmë Atë që na dha jetë. Zbrisni në tokë. Ejani në xhaminë tuaj. Ndaluni pak, dëgjoni Kur’an. Ujitni shpirtin tuaj. Kërkoni prej Tij falje. Qofshin xhamitë tona plot me ne dhe shpirti ynë me Kuran”, ka shkruar Botiç.

Dino Merlin, i cili ende performon në skena, duke qenë po aq i pëlqyer sa në ritë e tij, epokën jugosllave së cilës i përket si brez, tradicionalisht nuk performon gjatë Ramazanit, muajit të shenjtë musliman. Në këtë muaj ai tërhiqet nga publiku dhe i përkushtohet plotësisht Zotit, vetes dhe njerëzve të tij të dashur.

“Ramazani është një oaz, është streha ime nga kaosi që jetojmë në këtë botë jashtë Ramazanit. Mezi pres që të vijë ajo heshtje, ajo batanije e butë, e bukur për të më qetësuar”, janë fjalët e tij.

Dino Merlin ëhstë padyshim këngëtari më i famshëm boshnjak, ngjashëm si boshnjakia tjetër, Lepa Brena, duke qenë të dy të një epoke, siç dhe Sinan Sakiç.

Hiti më i madh i Dino Merlin është gjithsesi me një serbe, në kohën jugosllave, Vesna Zmijanac. Bëhet fjalë për duetin “Jargovani”. Dhe përflitet se ka qenë pikërisht ajo e cila ia ka shpëtuar jetën gjatë luftës së përgjakshme serbo-boshnjake në vitet e para ‘90-të, pasi serbët kanë tentuar ta ekzekutojnë Dinon./ tesheshi.com

300 x 250
300 x 250

Mos e humb

IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!

Më shumë nga kategoria

IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
vlen-
VLEN: Tetova çdo ditë e më tepër ndjehet e pasigurt, rritet numri i krimeve dhe incidenteve
ilaz
Iljaz: Zyrat e TDP i kemi në sheshin Skënderbeu, asgjë kundër heroit shqiptar
muzike-5-1
Nxënësit e shkollës së muzikës shkëlqejnë në Garat Ndërkombëtare të Pianos
IMG_7429
VLEN hap edhe dy shtabe në Reçicë të Vogël, interesimi i jashtëzakonshëm i aktivistëve
IMG_7419
Kasami nga Zvicra: Mërgimtarët sjellin mbi 1 miliardë Euro në Maqedoni, nuk duhet të presin nga 8 orë në kufi
IMG_7415
Serbia e shkarkon Shqiprim Arifin nga posti i kryetarit të Preshevës

DIASPORA