Lajme

Ditën e Bajramit do të bëhen të ditur emrat e ministrave të Qeverisë së Re

Autori

Autori

Portali Tetova

June 12, 2024, 01:06

Komiteti Ekzekutiv dhe Qendror i VMRO-DPMNE-së pritet që të dielën të diskutojë për emrat e ministrave në Qeverinë e re, të cilët do t’i propozojë kryetari i partisë dhe mandatari, Hristijan Mickoski. Listën me emrat e ministrave të ardhshëm, Mickoski do ta dorëzojë në Kuvend më 18 qershor.

“Këtë fundjavë, të dielën do të mbahet seancë e Komitetit Ekzekutiv dhe Qendror të partisë. Do të prezantohen zgjidhjet kadrovike me biografinë e tyre nga ana ime si mandatar. Pres që Komiteti Ekzekutiv dhe Qendror të deklarohen dhe nëse deklarimi është i suksesshëm dhe pozitiv, të njoftohet opinioni. Lista zyrtare të qeverisë së ardhshme, bashkë me programin e punës së qeverisë së ardhshme, do të dorëzohet të martën më 18 qershor në Kuvendin maqedonas”, tha Mickoski.

Ndërkohë Mickoski hodhi poshtë zërat e LSDM-së se VMRO-ja ka koalicion me BDI-në, pasi që deputetët e saj e votuan ligjin për riorganizimin e Qeverisë. Mickoski, tha se është premtim i VMRO-së që BDI-ja do të jetë në opozitë dhe këtë do ta realizojë.

“Qeveria e ardhshme do të përbëhet nga koalicioni “Maqedonia Jote” e udhëhequr nga VMRO-DPMNE, koalicioni VLEN dhe partia politike ZNAM e udhëhequr nga kryetari i Kumanovës, Maksim Dimitrievski. Në Parlamentin maqedonas, në opozitë do të jetë koalicioni i ashtuquajtur Fronti Evropian, koalicioni Ardhmëria Evropiane e udhëhequr nga LSDM dhe partia politike E Majta. Dhe me këtë, do të realizohet edhe premtimi i dytë të cilin e dhamë para zgjedhjeve. Premtimi i parë ishte riorganizimi i përbërjes së qeverisë, premtimi i dytë është BDI në opozitë”, u shpreh ai.

Hristijan Mickoski pritet të jetë kryeministër i ardhshëm i vendit, ndërkaq zëvendësi i parë i tij do të jetë Izet Mexhiti nga VLEN, i cili do të jetë ministër i Ekologjisë. Pos, kësaj, VLEN do të ketë edhe një zëvendëskryeministër për Qeverisje të Mirë.

VLEN do të udhëheqë edhe me ministrinë e Shëndetësisë, ku në krye pritet të jetë Arben Taravari. Kuadër shqiptar do të udhëheqë edhe me Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës, Ministrinë e Politikës Sociale, Demografisë dhe të Rinjve, por edhe me Ministrinë e Eurointegrimeve.

Zëvendësministra nga VLEN do të ketë në Mbrojtje, Polici, Kulturë, Arsim, Transport, Bashkësi Etnike dhe Bujqësi. VLEN do të ketë dhe sekretarë shtetërorë në dikasteret që drejtohen nga kuadrot e koalicionit por edhe rreth 400 udhëheqës të institucioneve./ Alsat.mk

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
08-46-07-bebe-noga-960x640-1-750x430
Ndërron jetë një foshnje katërmuajshe në Bogdanci
453003502_792990406155910_3380075285291729837_n-800x600-1
Sllupçani po bëhet me stadium të ri, realizon ëndrrën e shumë gjeneratave
Toshkoski_Daciq
Serbia kërkon ekstradimin e ish ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadani
hristijanmickoski
Mickoski: Do të miratojmë kod të ri penal, por sipas standardeve evropiane, jo sipas nevojave të dikujt
htsbtfgsrf
A do të kthehet në Kosovë trupi i Faton Hajrizit? Ja çfarë thotë Daçiq
burgu-696x433
Qeveria e Maqedonisë ka ndryshuar të gjithë drejtorët nëpër burgje

DIASPORA