Bota

Emigrantëve në Gjermani u jepen karta speciale debiti, ja çfarë do të thotë kjo

Autori

Autori

Portali Tetova

April 6, 2024, 08:04

Gjermania ka hapur rrugën për futjen e një karte debiti të veçantë që kufizon se si dhe ku mund të shpenzojnë azilkërkuesit paratë që marrin, në një kthesë drejt një politike më të rreptë për migrantët.

Tri grupet parlamentare të qeverisë së koalicionit të kancelarit Olaf Scholz kanë rënë dakord për një projektligj që do të shkojë për votim në Dhomën e Ulët të Parlamentit, pasi Të Gjelbrit e mbështetën draftin pas disa muaj negociatash. Landet federale të Gjermanisë, disa prej të cilave kanë prezantuar karta të tilla konsumatore në mënyrë të pavarur, nxitën legjislacionin në nivel kombëtar.

Karta, e krijuar për të kontrolluar fondet e azilkërkuesve dhe për të parandaluar transferimin e parave jashtë vendit, është diskutuar prej kohësh si një mënyrë për të reduktuar shpenzimet e parave, të cilat partneri i koalicionit Demokratët e Lirë (FDP) besojnë se motivojnë migrantët të vijnë në Gjermani. Kancelari Scholz dhe socialdemokratët e tij (SPD) po përpiqen të reduktojnë numrin e azilkërkuesve, në mënyrë që të reduktojnë mbështetjen e votuesve për Alternativën për Gjermaninë (AfD) të ekstremit të djathtë.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë

Më shumë nga kategoria

aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
Ali Ahmeti
A do ta votojë Ali Ahmeti propozimin që Afrim Gashi të bëhet kryetar i Kuvendit? 
menduh-thaci-1
A do ta votojë Afrim Gashin për kryetar Kuvendi? Flet Menduh Thaçi
afrimii-696x451
Afrim Gashi jep dorëheqje nga funksioni i kryetarit të Alternativës, pasi do ta udhëheq Kuvendin e RMV-së
445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
ARII-696x387
Çmimi i lartë i arit ka ulur kërkesën për blerje
IMG_9381
Nesër seanca konstituive, me shumë gjasa Afrim Gashi kryeparlamentar

DIASPORA