Fati i zi i 10 projekteve kapitale në rajonet shqiptare në Maqedoni

Autori

Autori

Portali Tetova

March 4, 2024, 04:03

Projektet kapitale/infrastrukturore të premtuara por të parealizuara apo të zvarritura në dy dekadat e qeverisjes nëpër rajonet shqiptare:

Ridvan Ismaili

1.TEATRI SHQIPTAR SHKUP (rikonstruim)- Rikonstruimi i teatrit shqiptar filloi në vitin 2014, ndërsa mbaroi në vitin 2021 (7 vite pritje);

2.NDËRTIMI I OBJEKTIT TË TEATRIT DHE TË BIBLIOTEKËS SË TETOVËS-premtohet 13 vite, ka filluar të ndërtohet para 10 viteve (në vitin 2014 u vu gurthemeli) dhe sipas ministrisë së Kulturës pritet të lëshohet në përdorim gjatë vitit 2027;

3.RRUGA KËRÇOVË-OHËR- ka filluar nga viti 2014 (57km) shifra e kostos ka arrit në 500 milion euro, akoma as gjymsa e projektit nuk është realizuar;

4.RRUGA SHKUP-BLLACË-Me 16 janar të vitit 2020 është nënshkruar kontrata për ndërtimin e 2 km të para të rrugës Shkup – Bllacë, për 2 km rrugë harxhohen 30 milion euro dhe kalojnë 4 vite dhe ende rruga nuk është përfunduar;

5.ZONA INDUSTRIALE- TETOVË- Pas premtimeve pompoze për punësimet e shumta që do të bëhen në zonën industriale në Tetovë, që prej vitit 2007, pothuajse nuk ka asgjë konkrete. Hudhja e gurthemelit të para 2 viteve për prodhimin e automjeteve elektrike mbeti në letër;

6.ZONA EKONOMIKE LIKOVË- zonën ekonomike në Komunën e Likovës e premtuar në vitin 2016, dhe premtimin e mori era;

7.MINIERA E LLOJANIT- lënien në harresë të premtimit të vitit 2014 për rivënien në funksion të kësaj miniere. Ajo megjithatë po vazhdon ta helmon popullatën e fshatrave Vaksincë dhe Llojan;

si dhe:

8.LAPIDARI I DËSHMORËVE SLLUPÇAN- gurthemeli u vu në vitin 2003, dhe pas 20 viteve premtime të çdo cikli zgjedhor, më në fund mori formë gjatë vitit 2022.

9.KUFIRI LLOJAN-MIRATOC-Premtime për hapjen e vendkalimit kufitar Llojan Miratoc janë dhënë që nga viti 2011. Për shkak të mos’hapjes së pikes kufitare Llojan-Miratocë, banorët e kësaj zone do të duhet të udhëtojnë 40 kilometra rrugë, ndërsa distanca ndërmjet Llojanit (Maqedoni) dhe Miratocit (Preshevë) është vetëm tre kilometra rrugë. Pra, në vend së banorët të bëjnë 3 kilometra, janë të detyruar të bëjnë nga 40 kilometra rrugë;

10.KODRA E DIELLIT Në dekadën e kaluar pati më shumë premtime për ringjalljen e Kodrës së Diellit, mirëpo deri tani të gjitha mbetën vetëm në letër. Në vitin 2012, pushtetarët paralajmëruan investime në Kodrën e Diellit në vlerë prej 30 milionë euro. Së fundmi është premtuar investime në Ski-Qendrën “Kodra e Diellit” në vlerë prej 186 milion euro. Problemi me teleferikut nuk është në funksion më shumë se 20 vite. Si gjithë premtimet edhe këtë po e merr era.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek
davkova-2-780x470-1
Siljanovska: Ju siguroj, atë që premtoj në mënyrën time do ta realizoj

DIASPORA