Maqedoni

Fundjavën e ardhshme votimi në Kuvend – Më 24 Qershor nis punën Qeveria – Mickoski?!

Autori

Autori

Portali Tetova

June 15, 2024, 12:06

undjavën e ardhshme votimi në Kuvend – Më 24 Qershor nis punën Qeveria – Mickoski?!

Fundjavën e ardhshme votimi në Kuvend – Më 24 Qershor nis punën Qeveria – Mickoski?!
Publikuar 13:25 15 Qershor, 2024
Fundjavën e ardhshme, Kuvendi do ta votojë Qeverinë e re që do të udhëhiqet nga Hristijan Mickoski, kurse të hënën më 24 qershor, Ministrat e rinj pritet të marrin pozitat e tyre në Qeveri.

Burime të VMRO-DPMNE-së, kanë theksuar se plani paraprak që Maqedonia e Veriut ta ketë Qeverinë e re midis festave fetare, respektivisht më 20 qershor, është zhvendosur për më 24 qershor, sic thuhet, që deputetët të kenë më shumë kohë për të shqyrtuar programet dhe përbërjen kadrovike të kabinetit të ri qeveritar.

Ndërkohë, në seancën e Këshillit Qendror të Lëvizjes “Znam” janë bërë publike emrat e Ministrave që vijnë nga kjo parti.

Igor Filkov do të jetë Ministër I Drejtësisë, kurse Goran Minçev – Ministër për Administratë Publike.

Nga Lëvizja Znam kanë potencuar se procesi nuk ka përfunduar dhe se për momentin janë dakorduar vetëm pozitat e eshalonit të parë.

“Negociatat nuk kanë përfunduar. Për momentin bisedohet për zv/Ministra, sekretarë shtetëror, kurse gjithashtu janë hapur cështjet për eshalonin e katër dhe pestë, por ende nuk jemi dakorduar për ato pozita. Fillimisht do të bëhen publike pozitat e dakorduara me partnerët e koalicionit qeveritar, kurse më pas me procedurë interne partiake do të definohen edhe bartësit e funksioneve” – tha Nikola Memov, ZNAM.

Nga ana tjetër edhe Lëvizja Besa bëri publike emrat e Ministrave. Sipas tyre, Fatmir Limani është kandidat për Ministër për Politikë Sociale, Demografi dhe të Rinj, Besar Durmishi për Ministër për Ekonomi dhe Punë dhe Sedat Sulejmani është kandidat për Zv/Ministër për Kulturë dhe Turizëm.

Ndërkohë Alternativa ka vendosur që ish-Drejtori I MEPSO-s, Orhan Murtezani, të propozohet si Ministër për Eurointegrime.

Ndryshe, në koalicionin VLEN për këtë post është përfolur ish-Ministri për Administratë, Admirim Aliti dhe nuk dihet se përse nga Alternativa janë përcaktuar për Murtezanin.

Këtë fundjavë, listat me propozimet për eshalonin e parë qeveritar, duhet të miratohen nga organet partiake të VMRO-DPMNE-së.

Mickoski duhet të vendos nëse me Ministrinë e Mbrojtjes dhe të Transportit do të udhëheqin nënkryetarët partiak, Aleksandar Nikolovski dhe Vlado Misajlovski, por ekziston mundësia që Nikolovski ta merr pozitën e Zv/Kryeministrit.

Për Ministrinë e Brendshme planifikohet Pançe Toshkovski, me Financat Gordana Dimitrievska – Koçovska, kurse me Ministrinë e Jashtme – Timço Mucunski.

Me Arsimin pritet të udhëheq Vesna Janevska, Ministrinë për Sport – Borko Ristovski, Kulturë dhe Turizëm – Zoran Lutkov, me digjitalizimin Stefan Andonovski, Bujqësinë – Cvetan Tripunovski, kurse për Energjetikë – Tanja Bozhinovska.

Për partnerët e koalicionit të VMRO-DPMNE-së, për partinë e Serbëve planifikohet resori I marrëdhënieve midis komuniteteve kurse për Romët – Ministria pa portofol.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
08-46-07-bebe-noga-960x640-1-750x430
Ndërron jetë një foshnje katërmuajshe në Bogdanci
453003502_792990406155910_3380075285291729837_n-800x600-1
Sllupçani po bëhet me stadium të ri, realizon ëndrrën e shumë gjeneratave
Toshkoski_Daciq
Serbia kërkon ekstradimin e ish ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadani
hristijanmickoski
Mickoski: Do të miratojmë kod të ri penal, por sipas standardeve evropiane, jo sipas nevojave të dikujt
htsbtfgsrf
A do të kthehet në Kosovë trupi i Faton Hajrizit? Ja çfarë thotë Daçiq
burgu-696x433
Qeveria e Maqedonisë ka ndryshuar të gjithë drejtorët nëpër burgje

DIASPORA