“Gasterbajterat” në hall me qiratë në Gjermani, në qytetet e mëdha edhe më keq

Autori

Autori

Portali Tetova

April 23, 2024, 10:04

Kërkimi i akomodimit dhe apartamenteve me qira në Gjermani është një problem i madh për bashkëqytetarët tanë, veçanërisht për ata me një rrogë ose me të ardhura më të ulëta.

Çmimet e qirave në Gjermani janë rritur veçanërisht në dy vitet e fundit, gjë që i vë në telashe qytetarët nga Maqedonia e Veriut që duan të gjejnë strehim të mirë me çmime më të ulëta, shkruan portali Faktor.

” Qiratë në Shtutgart dhe vendet përreth qytetit shkojnë afërsisht rreth 1500 euro, por edhe më të larta. Ka dallime në çmime, këtu apartamentet jepen me qira ose pa shpenzime, këto janë kosto për mirëmbajtjen e hyrjes, disa përfshijnë kostot e ujit. Natyrisht, faturat e gazit dhe të energjisë elektrike janë të ndara. Kërkimi ynë për një apartament ishte i gjatë, sepse me një rrogë të ulët mezi ia dolëm të gjenim një apartament për një mijë euro në një qytet afër Shtutgartit, i cili është mjaft i rehatshëm për një familje prej katër anëtarësh, por ka të metat e veta”, thotë për Faktor një mërgimtar, i cili ka dy vjet që ndodhet në Gjermani.

Është e vështirë të gjendet akomodim në kryeqytet për 1500 euro, mundësisht vetëm përmes agjencive, por është shumë e vështirë. Pjesa më e madhe e Ballkanit ikën në vende më të vogla me qira më të ulët, por kjo mund të ndikojë në kohën e udhëtimit për në punë dhe në shtëpi.

Janë të shpeshta situatat në të cilat një person merr me qira një dhomë në një apartament, për të cilën zakonisht paguan rreth 500 euro në muaj, pa shpenzime shtesë, por në atë rast, kuzhina dhe banjo ndahen me njerëz të panjohur./Faktor.mk

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
marko-bislimovski-krre-696x399
Bislimovski: Jemi duke punuar që tarifa e lirë e energjisë elektrike të zgjatet edhe për një orë
Izet-mexhiti-123-1-732x430
Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar
shkolle-shkolla-klasa-800x450-1-780x450 (1)
Qeveria e re premton reforma në arsim
Mickoski_24-780x470
Mickoski: S’heq dorë nga synimi për në BE, do të jem i ashpër me të korruptuarit
Liqeni_Treska-780x470
Liqeni Treska dikur atraksion turistik, sot i mbytur nga plehrat
prizren-tetove
Tuneli Tetovë-Prizren e pret përbërjen e re të Kuvendit

DIASPORA