Maqedoni

Gastronomët premtojnë paga më të larta pasi mbetën pa staf

Autori

Autori

Portali Tetova

June 30, 2024, 03:06

Gastronomët në Strugë dhe Ohër edhe këtë verë do të plotësojnë mungesën e stafit me shkollarë dhe pensionistë, pasi vetëm një pjesë e vogël e mijëra punëtorëve të huaj të paralajmëruar nga Nepali dhe Bangladeshi për momentin punojnë në rivierë. Disa, megjithëse me pritshmëri të larta, u larguan para kohe për në destinacione të tjera në të gjithë Evropën Perëndimore.

Papraniku shprehet se zgjidhja nuk është angazhimi i punëtorëve që nuk e njohin gjuhën dhe do ta kenë të vështirë të përshtaten në mjedisin.

“U përpoqëm të merrnim staf nga agjencitë që sjellin punëtorë nga Filipinet, Nepali, jemi munduar që në prill, tani do të sjellin, nesër do te sjellin, por nuk kemi marrë staf nga jashtë, megjithëse i kemi pranuar të gjitha kërkesat e tyre. T’i paguajmë komision kompanisë që i sjellë, akomodimin, fjetjen, ushqimin tri herë në ditë dhe pagën me kontratë, pagën standarde. Dhe ata do të vinin për 600 euro. Shumica kërkonin që puna të mos jetë sezonale”, tha Danica Baçeva – pronare e objektit gastronomik.

Baçeva shton se stafi është shumë i vështirë për t’u arritur dhe se edhe ata që i gjejnë nuk janë profesionalë. Prej disa vitesh tashmë, mijëra të rinj dhe madje edhe familje të tëra kanë shkuar në bregdetin kroat çdo verë për të punuar në disa prej hoteleve apo restoranteve atje. Interesi po rritet çdo vit. Vetëm këtë verë, pothuajse 14.000 shtetas maqedonas morën leje pune në Kroaci./Alsat.mk

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
08-46-07-bebe-noga-960x640-1-750x430
Ndërron jetë një foshnje katërmuajshe në Bogdanci
453003502_792990406155910_3380075285291729837_n-800x600-1
Sllupçani po bëhet me stadium të ri, realizon ëndrrën e shumë gjeneratave
Toshkoski_Daciq
Serbia kërkon ekstradimin e ish ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadani
hristijanmickoski
Mickoski: Do të miratojmë kod të ri penal, por sipas standardeve evropiane, jo sipas nevojave të dikujt
htsbtfgsrf
A do të kthehet në Kosovë trupi i Faton Hajrizit? Ja çfarë thotë Daçiq
burgu-696x433
Qeveria e Maqedonisë ka ndryshuar të gjithë drejtorët nëpër burgje

DIASPORA