728 x 94

Golf shënon 50 vjetorin e prodhimit

Autori

Autori

Portali Tetova

March 29, 2024, 06:03

Vetura më e shitur e të gjitha kohërave e Volkswagen sot shënon 50 vjetorin.

Prodhimi i Golf Mk1 filloi më 29 mars të vitit 1974 në Wolfsburg të Gjermanisë.

Që atëherë, më shumë se 37 milionë njësi janë shitur dhe mbi 2,000 njerëz kanë blerë një të tillë çdo ditë, shkruajnë mediat e huaja.

Mk1 si zëvendësim i Beetle fillimisht u shfaq në fund të viteve 1960 kur Porsche zhvilloi prototipin EA 266.

Gjatë asaj kohe janë ndërtuar 50 vetura të tilla, por projekti është anuluar përfundimisht në vitin 1971.

Thashethemet thonë se motori i modeleve të para Mk1 ishte shumë i nxehtë, automjeti ishte shumë i zhurmshëm dhe i paqëndrueshëm në një rrugë të lagësht, arsye këto të cilat dërguan në anulimin e prodhimit të tij.

Përafërsisht në të njëjtën kohë, edhe EA 276 me motor të Beetle ishte duke u projektuar në Wolfsburg. Edhe ky projekt u braktis sepse teknologjia e motorit të tij ishte tashmë e vjetëruar për atë që synohej të ishte produkt global.

Ndryshe, si një prej modeleve më të njohura Golf është edhe EA 337 i projektuar nga Giorgetto Giugiaro.

Megjithëse Giugiaro njihet si dizajner i famshëm i veturave duke filluar nga BMW M1 tek Lotus Esprit, ai tha se Golf ishte “vetura më e rëndësishme e karrierës së tij.

“Suksesi i VW Golf hapi shumë dyer për mua”, tha italiani në ditëlindjen e tij të 70-të.

300 x 250
300 x 250

Mos e humb

IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!

Më shumë nga kategoria

IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
IMG_5876
Robin Krasniqi rikthehet në ring me 4 maj
tifozet-shqiptare-1024x682
Shqiptarët, të tretët për biletat e blera për Euro 2024
437316593_1120653039077359_3739465022112595957_n
Kasami nga Gostivari: BDI me polici kërcënojnë qytetarët – burgu është për kriminel, aty do të përfundojnë!
vlen-
VLEN: Tetova çdo ditë e më tepër ndjehet e pasigurt, rritet numri i krimeve dhe incidenteve
ilaz
Iljaz: Zyrat e TDP i kemi në sheshin Skënderbeu, asgjë kundër heroit shqiptar
muzike-5-1
Nxënësit e shkollës së muzikës shkëlqejnë në Garat Ndërkombëtare të Pianos
IMG_7429
VLEN hap edhe dy shtabe në Reçicë të Vogël, interesimi i jashtëzakonshëm i aktivistëve
IMG_7419
Kasami nga Zvicra: Mërgimtarët sjellin mbi 1 miliardë Euro në Maqedoni, nuk duhet të presin nga 8 orë në kufi

DIASPORA