728 x 94

Grubi në A2CNN: Opozita shqiptare është vënë në shërbim të VMRO dhe Levica

Autori

Autori

Portali Tetova

March 22, 2024, 08:03

Zëvendëskryeministri i Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi në një intervistë për A2CNN ka ngritur shqetësime serioze mbi ndikimin e madh rus në rajonin e Ballkanit Perëndimor, veçanërisht në kontekstin e proceseve zgjedhore.

Gjithashtu, Grubi theksoi se kriza ekonomike, tregtare dhe e sigurisë janë vetëm disa nga fushat ku ndikimi rus është bërë i ndjeshëm, me ndërhyrje të drejtpërdrejta në çështjet e Maqedonisë së Veriut.

Ai ka identifikuar tre parti politike në vend që kanë lidhje të forta me Rusinë, duke përfshirë një parti të themeluar nga një aleat i ngushtë i presidentit Putin, Aleksandër Dugin i cili ka protestuar kundër zgjedhjes së Talat Xhaferit si Kryetar i Kuvendit.

Grubi ka përmendur gjithashtu një raport të gazetarëve në Gjermani që dyshohet se janë paguar nga federata Ruse për të bërë propagandë. Ndërhyrja më e shqetësueshme, sipas tij, ka qenë ajo në Korridorin 8.

“Ndikimi rus në Ballkanin Perëndimor është shumë i madh. Në Komisionin shtetëror zgjedhor ka pasur disa ndërhyrje ku u hakua dhe faqja, ku u publikuan rezultate që nuk përkonin me realitetin, një cënim i madh i procesit zgjedhor dhe kredibilitetit të tij. Kryefjalë e kemi vendosur ndikim rus duke filluar nga kriza ekonomike, tregtare kriza e sigurisë dhe ndërhyrjes së Maqedonisë.

Në Maqedoni të Veriut kemi tre parti politike që janë të ndërlidhuara me Rusinë, njëra është e themeluar nga partia e Putinit, nga Aleksandër Dugin që është krijuesi i frymës së putinizmit i cili protestonte kundër zgjedhjes së Talat Xhaferit Kryetar i Kuvendit.

Një parti tjetër është Levica e cila është e drejtuar krejtësisht nga ana e Putinit, e cila nuk e njeh absolutisht pavarësinë e Kosovës, anëtarsimin në BE dhe NATO.

Një parti tjetër në Maqedoni është Makijavski Koncept që ndërlidhet drejtëpërdrejtë me Rusinë. Por kemi ndërhyrje edhe në organizata tjera, ndërhyrje brutale në Kishën Ortodokse, ndërhyrje në media duke blerë edhe një televizion nga federata Ruse.

U botua dhe raporti i gazetarve në Gjermani që paguhen nga federata Ruse të cilët bëjnë propagandë të vazhdueshme.

Ndërhyrja më shqetësuese ka qenë ndërhyrja e Rusisë në Korridorin 8”, tha Grubi./Indeks.mk

300 x 250
300 x 250

Mos e humb

IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!

Më shumë nga kategoria

IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
IMG_5876
Robin Krasniqi rikthehet në ring me 4 maj
tifozet-shqiptare-1024x682
Shqiptarët, të tretët për biletat e blera për Euro 2024
437316593_1120653039077359_3739465022112595957_n
Kasami nga Gostivari: BDI me polici kërcënojnë qytetarët – burgu është për kriminel, aty do të përfundojnë!
vlen-
VLEN: Tetova çdo ditë e më tepër ndjehet e pasigurt, rritet numri i krimeve dhe incidenteve
ilaz
Iljaz: Zyrat e TDP i kemi në sheshin Skënderbeu, asgjë kundër heroit shqiptar
muzike-5-1
Nxënësit e shkollës së muzikës shkëlqejnë në Garat Ndërkombëtare të Pianos
IMG_7429
VLEN hap edhe dy shtabe në Reçicë të Vogël, interesimi i jashtëzakonshëm i aktivistëve
IMG_7419
Kasami nga Zvicra: Mërgimtarët sjellin mbi 1 miliardë Euro në Maqedoni, nuk duhet të presin nga 8 orë në kufi

DIASPORA