728 x 94

Kolli i thatë merr hov në Maqedoni/ Nga 56 raste të regjistruara, 14 janë fëmijë nën moshën një vjeçare

Autori

Autori

Portali Tetova

February 21, 2024, 04:02

Fëmijët mbeten më të prekur nga kolli i keq. Kështu njofton kryetari i Komisionit për Sëmundje Infektive , Aleksandar Petliçkovski i cili njofton se deri më tani, janë regjistruar gjithsej 56 raste të reja. Nga numri i përgjithshëm i rasteve, 14 janë fëmijë nën një vjeç dhe nëntë janë nga mosha 1 deri në 4 vjeç.

Për dallim nga hera e fundit kur bëmë një përmbledhje të situatës epidemiologjike, tani ka edhe adoleshentë, fëmijë nga 10 deri në 14 vjeç e lartë por me siguri në javët në vijim do të ketë një ndryshim në këtë strukturë demografike të rasteve pozitive, pra presim tek të moshuarit ta konfirmojmë më shpesh këtë sëmundje. Por dua të theksoj sërish se shqetësimi ynë më i madh si sistem shëndetësor është parandalimi i përhapjes së infeksionit tek fëmijët, tek fëmijët e vegjël, sepse fëmijët deri në një vjeç janë më të prekurit, pra më të rrezikshmit për këtë. Sëmundje” – tha Aleksandar Petliçkovski, kryetar i KSI.

Petliçkovski shtoi se për momentin vaksina për të rritur nuk ka, por se nga java e ardhshme pritet që të arrijnë.

“Vaksina për të rritur për momentin nuk ka, por jemi shumë afër ti marrim, mendoj se është çështje ditësh, sepse ka filluar procedura ka lajmërim se do të mbërrijnë shumë shpejtë dhe unë mendoj se nga fillimi i javës së ardhshme mund ti kemi këto doza. Ajo vaksinë për të rriturit është e njëjta vaksinë që rekomandohet për gratë shtatzëna”.

Siç bëri të ditur Petliçkovski tani më janë përgatitur të gjitha udhëzimet për procedura në kushte epidemike të cilat do të bëhen të ditura gjatë javëve në vijim. /tvklan.mk/

300 x 250
300 x 250

Mos e humb

IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!

Më shumë nga kategoria

IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
IMG_5876
Robin Krasniqi rikthehet në ring me 4 maj
gashi
Gashi: Taravari, kandidati i vetëm që përfaqëson shqiptarët
IMG_7523
Bilall Kasami pyet Ali Ahmetin: Ku ishe kur u vranë komandantët Teli, Hoxha, e Shqiponja?!
Bilall Kasami
Kasami: Ali pse nuk e kërcënove Gruevskin kur u vra Harun Aliu, kur ndodhi Monstra, Kumanova…
Ali Ahmeti - UCK
Ahmeti: Po të mos ishte UÇK-ja, nuk do të ekzistonte Maqedonia
IMG_7507
Ahmeti për deklaratën ndaj Mickoskit: Është çuar kundër shqiptarëve, “katundi që shihet nuk do kallauz”
IMG_7504
Adem Ramadani - Shkurte Fejzës: Neve na ruan Allahu i MADH e jo Aleksandri i Madh

DIASPORA