Kosove

Konjufca: Serbia të ndëshkohet, ekziston rreziku i përsëritjes së sulmit terrorist

Autori

Autori

Portali Tetova

July 9, 2024, 10:07

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, e ka njoftuar presidentin e Këshillit Kombëtar të Zvicrës, Eric Nussbaumer për sigurinë në vend dhe ka kërkuar ndëshkim të Serbisë për sulmin terrorist në Bansjkë.

“Si temë e pashmangshme ishte siguria dhe rreziqet me të cilat po përballemi, për shkak të pretendimeve territoriale të Serbisë ndaj Kosovës. Ia shpreha shqetësimin tim presidentit se po qe se Serbia mbetet e pandëshkuar për agresionin terrorist në Bansjkë, Serbia ka për ta përsëritur këtë skenar por në përmasa shumë më të mëdha. Serbia duhet të shihet jo vetëm në rrezik për në Kosovë por për paqen dhe stabilitetin e gjithë Ballkanit Perëndimor”, ka thënë Konufca.

Konjufca falënderoi presidentin Nussbaumer për përkrahjen e Zvicrës drejt përpjekjeve të anëtarësimit në Këshillin e Evropës. Ai tha se integrimi në BE për Kosovën është bashkim në vlerat politike, kulturore e të qytetërimit. Tutje ai foli edhe për diasporën shqiptare në këtë shtet.

“Për shumë qytetarë të Kosovës, Zvicra ishte edhe atdheu i dytë, të cilët të detyruar nga rrethanat diskriminuese politike, ekonomike e sociale të ish-Jugosllavisë, e gjetën te Zvicra strehimin politik dhe mbështetjen socio-ekonomike për familjet e tyre dhe prej atje nuk e harruan kurrë Kosovën”, ka deklaruar Konjufca.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
Toshkoski_Daciq
Serbia kërkon ekstradimin e ish ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadani
hristijanmickoski
Mickoski: Do të miratojmë kod të ri penal, por sipas standardeve evropiane, jo sipas nevojave të dikujt
htsbtfgsrf
A do të kthehet në Kosovë trupi i Faton Hajrizit? Ja çfarë thotë Daçiq
burgu-696x433
Qeveria e Maqedonisë ka ndryshuar të gjithë drejtorët nëpër burgje
oltagixhari_337386966_239807778411051_2133615743797028751_n
Olta përplaset ashpër me ndjekësit: Nuk e trajtoj veten si lopë
geergerg
Taravari: Ka para, lista pozitive e ilaçeve do të promovohet pasi të zgjidhet Bordi Drejtues i Fondit Shëndetësor

DIASPORA