Kovaçevski: Qytetarët na dënuan

Autori

Autori

Portali Tetova

April 25, 2024, 03:04

Numri i votave që i fitoi kandidatja për president e përkrahur nga VMRO-DPMNE, Gordana Siljanovska Davkova është mbi 362 mijë, i befasoi madje edhe anëtarët e partisë, ndërsa festimi para selisë partiake zgjati deri në vonë në mbrëmje. Ata, siç thanë, kanë pritur epërsi me rreth 100 mijë vota duke mos pritur që kandidatja e tyre në raundin e parë të shënojë rezultat 2 me

Kryetari i LSDM-së Dimitar Kovaçevski pranoi se nuk janë të kënaqur me rezultatet.

“Shpresojmë për rezultate më të mira, por është e qartë se qytetarët na dënuan dhe ne e pranojmë këtë. Sot morëm goditje të rëndë për të ardhmen europiane të Maqedonisë, por ende nuk është vonë që të ndryshohet drejtimi. E di se shumë nga përkrahësit tanë janë të zhgënjyer por nuk është koha për të hequr dorë”, u shpreh Dimitar Kovaçevski, kryetar i LSDM.

Pendarovski në këto zgjedhje ka epërsi vetëm në Krushevë dhe Mavrovë Rostushë ndërsa rezultat më të keq kishte në komunën e Qendrës, që konsiderohet bastioni i LSDM-së. I pyetur nëse pret që në raundin e dytë ta marrë përkrahjen e BDI-së, tha se nuk do të ketë marrëveshje për transferimin e votave.

“Nota e përgjithshme nga raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale, të paktën nga aspekti im, është se rezultatet nuk janë sipas pritshmërive tona. Dua të them, sepse kishte shumë spekulime, nuk do të kërkoj asnjë marrëveshje me asnjë subjekt politik dhe me asnjë kandidat prej këtyre që nuk vazhdojnë në raundin e dytë për transferimin mekanik të votave”, deklaroi Stevo Pendarovski, kandidat për president.

Kryetari i partisë, Hristijan Mickoski tha se kjo është fitorja më e madhe historike.
“Premtova se do të fitojmë me më pak 100 mijë vota dallim. Fitojmë me mbi 170 mijë. Rezultatet që i arritëm lënë hapësirë për të qenë të kënaqur. Kemi fitore historike në shumë vendvotime dhe numrat tregojnë se ky pushtet po bie. Ky është rezultati më i mirë që VMRO-DPMNE e ka pasur nga pushtet në opozitë”, tha Hristijan Mickoski, kryetar i VMRO-DPMNE.

Siljanovska Davkova tha se është shumë krenare për këto zgjedhje, se krenohet me qytetarët ndërsa në raundin e dytë pret përkrahjen e opozitës, me shumë gjasa duke menduar për opozitën shqiptare.

“Më mirë t’i pyesni ata, megjithatë unë pres prej të gjithëve, sidomos prej atyre që janë në opozitë, kështu tregon logjika në shkencat politike. Janë të rëndësishëm për mua të gjithë, pa marrë parasysh se nga cila partia po vijnë, pa marrë parasysh përkatësinë e tyre etnike ose fetare. Mendoj se është koha për t’u bashkuar, kur flas për bashkim fjalën e kam për mendjen, diturinë, kreacionin”, theksoi Gordana Siljanovska Davkova, kandidate për president.

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
Izet-mexhiti-123-1-732x430
Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar
shkolle-shkolla-klasa-800x450-1-780x450 (1)
Qeveria e re premton reforma në arsim
Mickoski_24-780x470
Mickoski: S’heq dorë nga synimi për në BE, do të jem i ashpër me të korruptuarit
Liqeni_Treska-780x470
Liqeni Treska dikur atraksion turistik, sot i mbytur nga plehrat
prizren-tetove
Tuneli Tetovë-Prizren e pret përbërjen e re të Kuvendit
sokratis-famelos
Famelos: Ratifikimi i memorandumeve do ta avanconte bashkëpunimin me RMV-në

DIASPORA