Kovaçevski u kërkoi falje mediave për deklaratën e një dite më parë

Autori

Autori

Portali Tetova

February 21, 2024, 04:02

Edhe pse janë në bisedime të vazhdueshme me të gjitha partnerët e koalicinit LSDM-ja ende nuk ka vendosur se a do të shkoj me lista të përbashkëta në zgjedhjet e ardhshme parlamentare në vend. Kovaçevski njoftoi se po shqyrtohen të gjitha mudësitë. Në deklaratën për media nuk mundoi as kërkim falja për këtë të fundit.

Kreu i LSDM-së, Dimitar Kovaçevski bëri të ditur se LSDM-ja do të ketë lista të kandidatëve në të gjitha njësitë zgjedhore. Kovaçevski nuk e përjashtoi mundësinë që të shkohet me lista të përbashkëta me partnerët tradicional të koalicionit, por edhe me parti që janë pjesë e qeverisë, por që më herët nuk kanë koalicionuar me LSDM-në e për këtë po shqyrtohet mundësia dhe vazhdojnë bisedimet.

“Nuk e di se çfarë bëjnë BDI, megjithatë LSDM unë thash se do të ketë lista me kandidatë në të gjitha njësitë zgjedhore, ne tashmë kemi bisedime me partnerët tanë të koalicionit, gjithsesi se ka bisedime edhe me parti politike që tradicionalisht nuk janë pjesë e koalicionit tonë”, tha mes tjerash Kovaçevski.

Ndërkaq, duke u përgjigjur në pyetjet e gazetareve për deklaratën e një dite më pare që kishte të bëj me mediat dhe reagimet e ditës së sotme Kovaçevski kërkoi falje duke u saquar kështu

“I pranoj të gjitha reagimet e SHGM-së dhe institucioneve të tjera dhe në vetë ngjarjen kam thënë se jam gati të kërkoj falje menjëherë, kërkova falje në vetë ngjarjen dhe ja ku kërkoj falje edhe sot. Me kryetarin e SHGM-së kam pasur një bisedë të gjatë në disa raste sepse ai është dëshmitari më i mirë i asaj që ka ndodhur deri në vitin 2016. E thashë që deri në vitin 2016 po ndodhte dhe nuk do të doja të shihja një kohë kur do të përsëritej. Nëse e shikoni të gjithë deklaratën, atëherë është shumë e qartë se çfarë kam thënë” – tha Kovaçevski.

Përndryshe, Agjencia për Shërbime Mediatike Audio dhe Audiovizuele dënoi ashpër deklaratën e kryetarit të e LSDM-së, Dimitar Kovaçevski, i cili akuzoi mediat se “vetë janë shitur dhe akoma po shiten” dhe se vendosen në shërbim të një partie politike. Shqetësime mbi këtë deklaratë të Kovaçevskit shprehi edhe Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë së Veriut.

ASHMAA paralajmëroi se politikanët duhet të tregojnë respekt të lartë për profesionin e gazetarit, në vend që t’i sulmojnë ashpër. Kurshe SHGM shprehi shqetësim serioz për deklarata të tilla që mund të interpretohen si ndikim dhe presion politik mbi lirinë e medias dhe pavarësinë editoriale në periudhën parazgjedhore, veçanërisht ndaj servisit publik. /tvklan.mk/

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
IMG_5876
Robin Krasniqi rikthehet në ring me 4 maj
pendarovski-Davkova
Davkova dhe Pendarovski përballen në rundin e dytë
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek

DIASPORA