Kosove

Kurti ndahet baras në shah me mjeshtrin i cili e mposhti Kasparovin

Autori

Autori

Portali Tetova

June 15, 2024, 03:06

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka marrë pjesë në Kampionatin Ballkanit të Shahut që po mbahet në Prishtinë.

I pranishëm në këtë kampionati ishte edhe mjeshtri i lojës së shahut, Nigel Short, i cili në vitin 1992 e mposhti mjeshtrin rus të shahut në atë kohë, Anatoli Karpov, ndërsa një vit më vonë e mposhti kampionët e botës në shah, Garry Kasaprovin dhe Vladimir Kramnikin.

“Më shumë se tre dekada më vonë, në Prishtinë, ku për herë të parë mbahet Kampionati Ballkanik i Shahut, më ftuan në cilësinë time zyrtare si Kryeministër dhe ai si frymëzim për lojtarët”, shkroi Kurti, transmeton Klankosova.tv.

Më tej, Kurti bëri të ditur se me Shortin luajtën një ndeshje simbolike, për të cilën tha se “ramë dakord për barazim”.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
Screenshot-2024-07-24T133135.557
“Hero duhet t’i themi”- Luiz Ejlli shpreh ngushëllime për vdekjen e Faton Hajrizit
Screenshot_11-1-780x470-1-696x419
Toshkovski: Kjo që po ndodh nëpër burgje është turp për Maqedoninë
stadiumi-i-tetoves-1130x635-1-696x391
Komuna e Tetovës pret lejen e ndërtimit që të fillojnë punët për ndërtimin e stadiumit të ri
Screenshot-11-26
Futbollisti i Interit fejohet me modelen nga Gjakova
wefgwegwfeweg
Arrestohen hajdutët e druve në Kumanovë, thonë nga MPB
Screenshot-23-696x436
Një 26-vjeçar dyshohet se tentoi ta vriste kryetarin e komunës së Haraçinës

DIASPORA