Maqedoni

Mes politikës dhe personales, Taravari tregon gjithçka rreth familjes, garës dhe karrierës

Autori

Autori

Portali Tetova

April 9, 2024, 02:04

Në kulmin e fushatës kemi diskutuar me Arben Taravarin për gjëra jo aq politike… për familjen, gëzimet, hidhërimet dhe arritjet.

Kandidati për president nga radhët e opozitës VLEN, Arben Taravari tregon për Telegrafi Maqedoni se kur do të dorëhiqet nga politika dhe kush e fiton garën me Bujar Osmanin.

Cili do të jetë rezultati i zgjedhjeve presidenciale, mes jush dhe kundërkandidatit Osmani?

Kjo pyetje është me kontekst të lartë subjektiv sepse unë jam pjesë e garës, por duke u përpjekur të jem sa më objektiv besoj se do ta fitoj dukshëm z.Osmanin.

Po tek pala maqedone, mes kandidatëve Pendarovskit dhe Gordana Siljanovska?

Do të jem politikisht korrekt dhe do të them se është në vullnetin e votuesit maqedonas i cili ka ditur gjithnjë të ndajë votën presidenciale nga ajo parlamentar

Për karrierën tuaj, sa është e rëndësishme fitorja?

Për karrierën time nuk ka asnjë rëndësi. Madje është hera e parë që ju me pyetjen tuaj më çoni ta mendoj dhe në këtë kontekst.

Aksionet politike aktuale janë misione historike dhe jo qëllime profesionale.

Kur jemi te karriera juaj, kur mendoni se do të largoheni nga politika?

Pavarsisht se presidenti Biden ka vendosur standarte të reja të moshës në poste dhe vendimarrje, unë jam një neurolog i dashuruar me profesionin tim dhe në momentin e parë që ndryshimi i sistemit vendoset në binarë, do të tërhiqem nga politika aktive për t’u kthyer në profesionin tim të mjekut.

Na tregoni momentin më të mirë në jetën personale dhe profesionale?

Kur më lindën fëmijët, kurse profesionalisht, duke qënë mjek kam shumë…sa herë që kam shpëtuar jetën e dikujt.

Po momenti më i keq?

Ndarja e babës nga jeta.

Nëse do të shkruanit një libër për karrierën tuaj politike, si do ta titullonit?

Nëse do, mundesh!

Nëse do të kishe mundësi të takoje Arbenin e para 20 viteve, si do të ja përshkruanit me një fjali këtë rrugëtim deri tani?

Sfidë e gjatë, por, ja vlejti!

Nëse do të ishte dhënë mundësia të jeni kryeministër në Maqedoni në qeverinë e ardhshme, cilat do të ishin tre gjërat që do t’i ndryshonit në 100 ditët e para?

Librat e shkollës, favorizimin e biznesit, rritjen e pagave

Me LSDM apo me VMRO-DPMNE-në në qeverinë e ardhshme? Cilën do ta preferonit si partner koalicioni?

Shteti i mirë nuk është çështje preferencash, është çështje objektive, ndaj do të bashkëpunoja me ata që e duan të mirën e këtij vendi.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë

Më shumë nga kategoria

aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Ali Ahmeti
A do ta votojë Ali Ahmeti propozimin që Afrim Gashi të bëhet kryetar i Kuvendit? 
menduh-thaci-1
A do ta votojë Afrim Gashin për kryetar Kuvendi? Flet Menduh Thaçi
afrimii-696x451
Afrim Gashi jep dorëheqje nga funksioni i kryetarit të Alternativës, pasi do ta udhëheq Kuvendin e RMV-së
445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
ARII-696x387
Çmimi i lartë i arit ka ulur kërkesën për blerje
IMG_9381
Nesër seanca konstituive, me shumë gjasa Afrim Gashi kryeparlamentar

DIASPORA