Maqedoni

Mickoski kritikon Gjyqësorin: Do të më vinte turp po të kisha besueshmërinë dy përqind

Autori

Autori

Portali Tetova

July 5, 2024, 02:07

Kryeministri Hristijan Mickoski njoftoi se do të bëjë reforma në gjyqësor, duke thënë se është i gatshëm të flas nëse ka zgjidhje më të mira për Këshillin Gjyqësor dhe Këshillin e Prokurorëve Publik.

Kryeministri Hristijan Mickoski përsëriti sot se është i vendosur të bëjë reforma në gjyqësor, duke thënë se është i gatshëm të flas nëse ka zgjidhje më të mira për Këshillin Gjyqësor dhe Këshillin e Prokurorëve Publik. Ai tha se, diçka duhet të ndryshojë pasi besimi i qytetarëve në gjyqësor është dy përqind dhe këtë drejtim, kryeministri theksoi se, do të vazhdojnë të ofrojnë zgjidhje, pasi duhet të bëhet reforma serioze strukturore.

“Ai është pozicioni më i mirë, komfort. Të ulur në kolltukë të lëkurës, me tapeta të kuq të trashë dhe të vini çdo ditë në punë, të numëroni mijëra euro pagë mujore, ndërsa te qytetarët të gëzoni vetëm dy përqind besim. Është normal që kur dikush dëshiron të veprojnë në mënyrë invazive, të bëjë reforma dhe ta zgjidh atë menjëherë, nga ana tjetër të kemi mekanizëm mbrojtjes i cili thotë – jo, ne jemi kundër kësaj. Unë do të turpërohesha nëse do të kisha dy përqind besim dhe do ta lëshojë punën që e punoj, do të merrem me diçka krejtësisht tjetër” – tha Mickoski.

Sa i përket takimit eventual me kryeministri grek Kirjakos Micotakis në samitin e NATO-s në Uashington, Mickoski tha se shpreson se do të ruajnë dinjitetin dhe do të flasin si partnerë dhe fqinjë të mirë.

“Qëndrimi jonë si qeveri është se duam të kemi raporte të mira me fqinjët, se duam të ndërtojmë ura të bashkëpunimit, se ajo për ne është rrugë dykahëshe. Supozoj se deri më tani kanë qenë të mësuar në rrugë njëkahëshe, por tani jemi ne politikan dhe qeveri e cila dëshiron të drejtojë rrugë dykahëshe të marrëdhënieve të mira fqinjësore dhe ashtu do të vazhdojmë të sillemi” – tha Hristijan Mickoski, Kryeministër i RMV-së.

Mickoski sot së bashku me drejtorin ekzekutiv të kompanisë “Epsoteks”, promovuan investimin në vlerë prej 20 milionë euro. Bëhet fjalë për investim gjermano-belg, për të cilin punimet për ndërtimin e objektit do të fillojnë në gusht, në Komunën e Petrovecit. Me këtë investim parashihen 110 vende të reja të punës. /tvklan.mk/

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
Toshkoski_Daciq
Serbia kërkon ekstradimin e ish ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadani
hristijanmickoski
Mickoski: Do të miratojmë kod të ri penal, por sipas standardeve evropiane, jo sipas nevojave të dikujt
htsbtfgsrf
A do të kthehet në Kosovë trupi i Faton Hajrizit? Ja çfarë thotë Daçiq
burgu-696x433
Qeveria e Maqedonisë ka ndryshuar të gjithë drejtorët nëpër burgje
oltagixhari_337386966_239807778411051_2133615743797028751_n
Olta përplaset ashpër me ndjekësit: Nuk e trajtoj veten si lopë
geergerg
Taravari: Ka para, lista pozitive e ilaçeve do të promovohet pasi të zgjidhet Bordi Drejtues i Fondit Shëndetësor

DIASPORA