“Monstra” rasti do të ankimohet në Strasburg

Autori

Autori

Portali Tetova

April 13, 2024, 02:04

Familjarë të te burgosurve të rastit “Monstra” edhe pas 12 viteve vazhdojnë të kërkojnë drejtësi. Sipas Sabri Azirit, familjar i të burgosurve, janë marrë të gjitha masat për të vazhduar procesin për që siç thotë të zbardhet e vërteta. Hapi i radhës sipas tij është ankimi i rastit në Gjykatën e Strasburgut.

“Fillimisht ne ndjejmë dhimbje për çdo jetë të humbur e sidomos kur është i pa fajshëm, si familjarë kemi marrë të gjitha hapat për të vazhduar procesin më tutje.” Ne jetojmë në Maqedoni dhe me bashkëqytetaret tanë maqedonas nuk kemi problem se i kemi hallet e njëjta, ne kemi problem me individ të cilët punojnë për të fajësuar një popull të tërë i cili është i pa fajshëm dhe i cili ka qenë i pa mbrojtur”, tha Sabri Aziri, familjarë i të burgosurve të rastit Monstra.

Sipas Azirit ky rast është zvarritur me qellim dhe është përdorur nga pushteti i atëhershëm por edhe i tanishëm që siç thotë të fitojnë pikë politike në kurriz të shqiptarëve të pa fajshëm.

“Fillimisht pala tjetër e montoi procesin dhe ka bërë pikë politike në dëm të shqiptarëve dhe në dëm të atyre të cilët janë të pa fajshëm ndërsa pala tjetër, politikan të ndryshëm po ashtu e shfrytëzuan për përfitime personale… Ne si familje kemi qenë të pambrojtur nga politikanët në kohen kur është dashur të thuhet e vërteta nuk është thënë dhe le të mbajnë përgjegjësi ata të cilët aprovuan burgosjen e familjareve tanë dhe njerëzve tjerë të pa fajshëm”, shtoi Sabri Aziri, familjarë i të burgosurve të rastit Monstra.

Dje u mbushen 12 vite kur në liqenin e Smillkovës u vranë 4 të rinj dhe një peshkatar në rastin e njohur si “Monstra”. Për këtë rast, me burg të përjetshëm u dënuan Alil Demiri, Afrim Ismailoviq dhe Agim Ismailoviq. I akuzuari tjetër Fejzi Aziri u dënua me 15 vjet burg, ndërsa Haki Aziri me 9 vite burg. Dy nga të dënuarit me burg të përjetshëm Alil Demiri dhe Afrim Ismailoviq, janë akoma në arrati./Alsat.mk

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
marko-bislimovski-krre-696x399
Bislimovski: Jemi duke punuar që tarifa e lirë e energjisë elektrike të zgjatet edhe për një orë
Izet-mexhiti-123-1-732x430
Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar
shkolle-shkolla-klasa-800x450-1-780x450 (1)
Qeveria e re premton reforma në arsim
Mickoski_24-780x470
Mickoski: S’heq dorë nga synimi për në BE, do të jem i ashpër me të korruptuarit
Liqeni_Treska-780x470
Liqeni Treska dikur atraksion turistik, sot i mbytur nga plehrat
prizren-tetove
Tuneli Tetovë-Prizren e pret përbërjen e re të Kuvendit

DIASPORA