Nesër heshtje zgjedhore, ja kush do të votojë dhe kaq para i kushtuan shtetit zgjedhjet e dyfishta

Autori

Autori

Portali Tetova

April 22, 2024, 01:04

Në mesnatë mbaron fushata dhe nis heshtja zgjedhore për rrethin e parë të zgjedhjeve presidenciale të cilat do të mbahen të mërkurën më 24 prill, shkruan Alsat.

Komisioni Shtetëror Zgjedhor ka shpërndarë materialin zgjedhor në komisionet komunale zgjedhore.

Sipas procedurës, të martën voton diaspora, të burgosurit dhe personat e palëvizshëm. Gjithsej 1.814.317 qytetarë të vendit kanë të drejtë vote për zgjedhjet presidenciale të së mërkurës, në të cilat do të duhet të zgjedhin mes 7 kandidatëve për shef të shtetit.

Për ekspertët, fushata presidenciale ishte intensive, polarizuese por jo cilësore. Sipas komunikologut Petrit Saraçini, kandidatët u munduan nëpërmjet mediave, rrjeteve sociale, tubimeve dhe pankartave që të fitojnë besimin e qytetarëve, por në masë të madhe ata ofruan premtime jashtë kompetencave të tyre.

“Kishim një fushatë të polarizuar, kishim edhe mjaft dezinformata dhe sulme të ndërsjella të kundërshtarëve politik. Temat kryesore të cilat dominonin dhe që kryesisht kanë të bëjnë me kompetencat e kryetarëve ishin e eurointegrimeve, mirëpo flitej edhe për ekonomikë, sundimin e të drejtës dhe korrupsionit. Në përgjithësi fushata ishte polarizuese dhe mund të ndikojë që qytetarët të mos e ndjekin atë dhe në këtë mënyrë faktikisht e kufizuan të drejtën e qytetarëve që të bëjnë një zgjedhje të informuar gjatë zgjedhjeve”, tha Petrit Saraçini, komunikolog, Instituti “IMA”.

Për të qenë i suksesshëm procesi zgjedhor, duhet të përmbushet kushti i censusit, gjegjësisht të dalin për votim mbi 40% e numrit të përgjithshëm të votuesve. Për të fituar një kandidat në rrethin e parë, duhet që të marrë 50% plus një votë, nga numri i përgjithshëm i votave.

Në të kundërtën, dy kandidatët me më shumë vota garojnë në rrethin e dytë, i cili do të mbahet më 8 maj bashkë me zgjedhjet parlamentare. Zgjedhjet e dyfishta, sipas KSHZ-së, buxhetit të shtetit do t’i kushtojnë rreth 17 milionë euro./ Alsat.mk

Mos e humb

IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit

Më shumë nga kategoria

IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
azizi
Azizi i Besës: Tani që ju është harxhuar karburanti, flasin për të kuqen
vlen-
VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive
Bereqeti-Vetura
30 vite kontriboi për kompaninë, pronari i kompanisë "Bereqeti" i ndan veturë dhuratë për ditëlindje
IMG_8972
Albin Kurti takoi liderët e koalicionit VLEN: Është hera e parë që opozita shqiptare arrin mbi 100.000 vota
IMG_8965
Qytetarët ankohen për shtrenjtimet, paga mesatare nuk i mbulon shpenzimet
IMG_8964
Ali Ahmeti: Ne nuk duhet të hapim front me Greqinë dhe Bullgarinë, as front mes shqiptarëve dhe maqedonasve

DIASPORA