Një kompani nga Shkupi do të paguaj pesë milionë denarë, donte ta kalonte gazin pa doganë

Autori

Autori

Portali Tetova

February 16, 2024, 05:02

Një kompani nga qyteti I Shkupit do të paguaj pesë milionë denarë, pasi nuk i ka paguar detyrimet e importit në doganë. Sipas aktvendimit të gjykatës, nga një kompani nga Shkupi, e cila ka shmangur pagesën e taksës së importit gjatë importit të gazit, Dogana do të arkëtojë gjithsej pesë milionë denarë, dy milionë para dhe tre milionë nga malli i konfskuar, ndërkaq këto para do t’i shtohen buxhetit të shtetit.

DREJTORIA E DOGANAVE

“Drejtoria doganore do të mbledhë 2 milionë denarë, para që do t’i shtohen buxhetit të shtetit, pasi një kompani nga Shkupi ka tentuar të shmangë pagesën e detyrimeve për import për 12.536 metër kub gaz argon me vlerë të përgjithshme prej 1.555.108 denarë. Sipas aktvendimit të gjykatës, kompania duhet të paguajë vlerën e mallit për të cilin është bërë kundërvajtje doganore, detyrimet e shmangura të importit prej 371.670 denarë dhe gjobë për kundërvajtje në shumë prej 150.675 denarë”

Përkatësisht, transportuesi nga Moldavia, me hyrje në vend, në vend që të doganonte mallin, e shkarkoi atë direkt në kompaninë importuese dhe tentoi të largohej nga vendi përmes vendkalimit kufitar ‘Tabanoc’ pa dokument për mallin e doganuar.

DREJTORIA E DOGANAVE

“Në vendkalimin kufitar Tabanoc, doganierët pas kontrollit të dokumentacionit konstatuan se nuk janë arkëtuar detyrimet përkatëse doganore, gjegjësisht nuk ka përfunduar procedura e importit, pas së cilës rasti i është dorëzuar Departamentit për kontroll dhe hetim të Drejtorisë doganore.”

Inspektorët kanë vazhduar me zbardhjen e plotë të rastit dhe të gjitha provat i janë dorëzuar Gjykatës Themelore në Kumanovë, nga ku është shqiptuar aktgjykim për konfiskimin e automjetit dhe cisternës me shumën në vlerë prej 3.161.084 denarë, dhe kompania importuese të paguaj vlerën e gazit, detyrimet doganore të shmangura dhe gjobën.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek
davkova-2-780x470-1
Siljanovska: Ju siguroj, atë që premtoj në mënyrën time do ta realizoj

DIASPORA