Kulturë

Nxënësit e shkollës së muzikës shkëlqejnë në Garat Ndërkombëtare të Pianos

April 21, 2024, 01:04

Shkup, 20.04.2024 – Nxënësit e talentuar të shkollës së muzikës kanë arritur të sjellin krenari në skenën ndërkombëtare gjatë garave për piano “Polyhymnia” të mbajtura në Shkup. Nën udhëheqjen e mësueses së përkushtuar, Fjolla Lena Elmazi, ata u klasifikuan në pozicione të larta, duke lënë një përshtypje të thellë në konkurrencën e fortë.

Pjesëmarrës nga rajoni, përfshirë Maqedoninë e Veriut, Serbinë, Kosovën dhe Malin e Zi, sollën një sfidë të madhe, por nxënësit nga Tetova u dalluan për performancën e tyre të jashtëzakonshme. Poema Neziri shkëlqeu në garë, duke fituar çmimin e parë me një rezultat mbresëlënës prej 97 pikësh. Ndërsa Arban Rakipi nuk mbeti pas, duke siguruar çmimin e dytë me 85 pikë.

Mësuesja Elmazi shprehu kënaqësinë e saj për suksesin e nxënësve dhe theksoi se ky është vetëm fillimi i një rrugëtimi të gjatë dhe të frytshëm. Ajo zbuloi se janë duke u përgatitur për garat e ardhshme brenda dhe jashtë vendit, me shpresën se në të ardhmen këta fëmijë do të bëhen ambasadorë të kulturës dhe do të përfaqësojnë vendin në skena më të mëdha botërore.

Ky sukses vjen si një dëshmi e qartë e talentit dhe përkushtimit që nxënësit dhe mësuesit kanë treguar, duke u bërë burim frymëzimi për të rinjtë dhe duke ngritur lart emrin e shkollës së muzikës në arenën ndërkombëtare.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë

Më shumë nga kategoria

aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Ali Ahmeti
Ali Ahmeti nesër del para mediave!
Blerim-Bexheti
Blerim Bexheti lë komunën e Sarajit, do të vazhdojë si deputet i Kuvendit
IMG_9463
Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku
IMG_9462
Talat Xhaferi nuk heq dorë nga posti i kryeministrit deri në zgjedhjen e Qeverisë së re
ergergergrerg
Në minaren e xhamisë në Malishevës të Kosovës, hëna zëvendësohet me shqiponjën dy krenare
440745366_1486878815260800_8608143312442509317_n-780x470
Gashi: Do të garantoj të drejtën e mendimit dhe fjalës personale si për deputetët e pushtetit ashtu edhe për ata të opozitës

DIASPORA