Maqedoni

“Pa LSDM nuk ka Maqedoni europiane”/ Kovaçevski: Ardhmëria e shtetit nuk varet nga Taravari”

Autori

Autori

Portali Tetova

February 10, 2024, 06:02

Në selinë e LSDM-së në Shkup u mbajt takimi me udhëheqës të partive simotra të Partive Socialiste Evropiane (PES), ku i pranishëm ishte edhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti i cili është edhe kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje.

Pas këtij takimi, kryetari i LSDM-së Dimitar Kovaçevski i pyetur për zhvillimet brenda ASh-së të cilat reflektuan edhe në përbërjen Qeveritare tha se:

“Në vendin tonë ka parti politike të cilat janë PRO integrimeve europiane. Ne nuk mund integrimin europian të shtetit ta kufizojmë me atë se z.Taravari ka kaluar nga pushteti në opozitë. Unë nuk mendoj se Taravari është figura kryesore e ardhmërisë së shtetit. Bëhet fjalë për politikan nga Gostivari, mjek i suksesshëm i cili bën kalkulime politike, por ardhmëria e shtetit nuk mund të varet nga një njeri ose një parti politike.”- deklaroi Dimitar Kovaçevski – kryetar i LSDM-së.

Kryetari i LSDM-së gjithashtu shtoi se Pa LSDM nuk ka Maqedoni Europiane.

“Diçka të ju them, pa LSDM nuk ka Maqedoni Europiane dhe këtë e kanë konfirmuar 32 vjet të historisë së shtetit. Ne kemi pasur qeveri të mëparshme të cilat i ka udhëhequr VMRO DPMNE dhe që nuk kanë bërë asnjë milimetër drejt integrimit. 11 vjet asnjë përmirësim i marrëdhënieve me fqinjët, përkundrazi, përkeqësim, asnjë përmirësim në mes bashkësive etnike në vend, përkundrazi përkeqësim.”- tha Dimitar Kovaçevski – kryetar i LSDM-së.

Reaguan nga VMRO DPMNE. Nga atje përmes një kumtese thonë se Dimitar Kovaçevski është shkëputur totalisht nga realiteti. “Le ta informojë dikush LSD-në dhe Kovaçevskin se Maqedonia ende nuk i ka filluar negociatat me Bashkimin Evropian dhe fajin e ka ai dhe qeveria e LSD – BDI-së”, thonë nga VMRO DPMNE

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare

Më shumë nga kategoria

IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
kombetarja
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
bajrami
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
IMG_0385
Granit Xhaka: Kësaj radhe do të shkojmë në gjymsëfinale
Andi Demiri
Andi Demiri nga Tearca, ylli i ri shqiptar që shkëlqen në Lille!
weffwerfwe
Formacioni i mundshëm, ja si pritet të rreshtohet Shqipëria kundër Italisë
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
AGELER-MK-750x430
Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin
arben-taravari
Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve
kutura-bashkimi-780x470
Reshjet e rrëmbyeshme, dëme të shumta në Tetovë
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
nafta-780x439-2-696x392
Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut
IMG-20240624-WA0016
Orhan Murtezani merr funksionin e ministrit për Çështje Evropiane Orhan Murtezani nga koalicioni

DIASPORA