Pas 55 viteve qëndrimi në Maqedoni, sot për herë të parë voton nëna e deputetes

Autori

Autori

Portali Tetova

April 24, 2024, 12:04

Safije Sadiki-Shaini, deputete e partisë “Alternativa” në Maqedoninë e Veriut ka treguar një rast të veçantë që ka ndodhur sot në këtë shtet.

Sadiki-Shaini përmes një postimi në Facebook, ka bërë me dije se nëna e saj ka votuar pas 55 vite qëndrimi në Maqedoni. Sipas saj, pamundësia për të votuar deri tani ishte mungesa e shtetësisë.

“Sot, pas 55 vjetëve qëndrim në këtë shtet, votoi edhe nëna ime. Si pasojë e mungesës së shtetësisë, ajo kurrë nuk e ka gëzuar këtë të drejtë deri më sot. Kjo nënkupton të jesh shqiptar në Maqedoninë e Veriut”, ka shkruar ajo.

Sipas deputetes, kjo është edhe një arsye më e fortë që sot duhet të votohet.

“Prandaj ia vlen të votohet. Që njerëzit të jenë qytetarë të lirë e me të drejta të barabarta qytetare”.

Mos e humb

IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit

Më shumë nga kategoria

IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
azizi
Azizi i Besës: Tani që ju është harxhuar karburanti, flasin për të kuqen
vlen-
VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive
Bereqeti-Vetura
30 vite kontriboi për kompaninë, pronari i kompanisë "Bereqeti" i ndan veturë dhuratë për ditëlindje
IMG_8972
Albin Kurti takoi liderët e koalicionit VLEN: Është hera e parë që opozita shqiptare arrin mbi 100.000 vota
IMG_8965
Qytetarët ankohen për shtrenjtimet, paga mesatare nuk i mbulon shpenzimet
IMG_8964
Ali Ahmeti: Ne nuk duhet të hapim front me Greqinë dhe Bullgarinë, as front mes shqiptarëve dhe maqedonasve

DIASPORA