Pendarovski: Dikush nga ana tjetër i frikësohet vetingut në vend

Autori

Autori

Portali Tetova

April 19, 2024, 09:04

Kandidati për president Stevo Pendarovski dje në mbrëmje nga Koçani është përgjigjur se pse nuk është vonë për të bërë vetingun në vend.

“Në vitin 2016 kam qenë pjesë e atyre kandidatëve për deputetë, atëherë e kemi premtuar. Ne morëm një udhëzim nga Brukseli që për shkak të përvojave negative në Shqipërinë fqinje, ku shumë pak gjyqtarë dhe prokurorë e kaluan atë test, vetingu është një kontroll i gjendjes së pasurisë, i përkthyer në gjuhën popullore, nëse keni jetuar gjatë mandatit vetëm nga paga apo keni vjedh edhe nga vende të tjera. Kështu je i sinqertë. I dëgjuam dhe arritëm në 2% besim në gjyqësor”, tha Pendarovski.

Në këtë drejtim, ai theksoi se jo vetëm kjo strukturë politike, por që pas zgjedhjeve të gjithë duhet të angazhohen për vetingun e gjyqtarëve dhe prokurorëve, por edhe të politikanëve.

“Kështu që ne nuk mund t’ua hedhim të gjithë fajin gjyqtarëve dhe prokurorëve dhe të marrim amnisti nga kjo vetë. Fillimisht le të fillojmë me presidentin, kryeministrin, të afërmit, miqtë, kolegët, të afërmit dhe të largët, nëse nuk e ka transferuar rastësisht pronën në një emër tjetër, vetëm kështu do të kuptojmë se kush gjykon sipas Kushtetutës dhe sipas ligjit. Gjithçka tjetër është gënjeshtër e popullit”, nënvizoi Pendarovski.

Duhet të kryhet vetingu, në mënyrë që, siç tha ai, qytetarët të mos dyshojnë nëse gjyqtarët dhe prokurorët punojnë sipas ligjeve apo siç i udhëzon dikush tjetër.

“Nëse nuk ka perceptim të përgjithshëm në popull se për 10 qebapë apo për 50 denarë të vjedhur, shkon në burg, ndërsa për miliarda të vjedhura jeton rehat. Për të shmangur këtë, unë jam pro vetingut apo kontrollit të pasurisë së secilit prej nesh dhe jo vetëm pesë viteve të fundit. Le të fillojmë nga viti 1990. Pse jo? Unë nuk kam asgjë për tu frikësuar. Por unë njoh disa nga ana tjetër që kanë shumë arsye për t’u frikësuar”, tha Pendarovski.

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
Ali Ahmeti -David Geer
Bashkimi Europian: Ne nuk përzihemi se kush me kë bën koalicion
arian mavriqi
Arian Mavriqi ekspozitë në Tetovë: Duhet rritur kujdesi ndaj shpendëve shtegtarë
Sasho-Mijallkov
Sasho Mijalkov prej sot në liri, drejtori i burgut të Strugës: Ka qenë shembull i mirë për të dënuarit tjerë!
Tetova-Kompanit
Cilat janë kompanitë me fitime më të mëdha gjatë 2023 në rajonin e Tetovës
Arber Zaimi
Zaimi: VLEN me rivalët u mor veçse hapur e haptazi, pa ua cënuar integritetin personal apo familjar
arben-taravari-2
Taravari: Ende nuk kam vendosur nëse do të jem ministër i Shëndetësisë

DIASPORA