Për të caktuar termin për pasaportë nuk funksionojnë as linjat telefonike e as web faqja

Autori

Autori

Portali Tetova

February 24, 2024, 03:02

Për të caktuar termin për pasaportë thuajse është e pa mundur, nuk funksionojnë as linjat telefonike e as web faqja e caktimit të terminëve.

Një qytetar që ka qenë me fat për të caktuar termin, thotë se ka tentuar mbi 200 herë që të flas me operatoret dhe të caktojë kohën për fotografim ndërsa shton se as mënyra e vjetër thirre mikun më nuk funksionon.

“Kam thirrur më shumë se 200 here në numrin 19292, askush nuk e hap telefonin, nuk di çka të them, duhet të gjesh miq por edhe ajo më nuk funksionon”, tha një qytetar.

“Jo nuk u fotografova, më caktuan termin tjetër sepse më thanë se nuk kam bërë termin.” Dhe tani? Do të tentoj të caktoj termin tjetër, linja telefonike? Kur thirra të paren here më lehtë ndërsa tani kanë problem”, theksoi një qytetare.

Një qytetar tjetër thotë se edhe pse ka caktuar termin për mënyrë të përshpejtuar, ka pritur rreth 40 ditë që të fotografohet, e çmimi që paguajnë qytetaret për tu pajisur me pasaportë kalon trefishin e mënyrës së rregullt.

“Për mënyrë të përshpejtuar apo normale? Për të përshpejtuar sepse nuk mundët në mënyrë të rregullt e as në këtë mënyrë nuk bën siç dukët. 40 ditë pasi caktova termin, u lajmërova më 18 janar të caktoj për mënyrë të përshpejtuar ndërsa sot u fotografova”, tha një qytetar.

“Për pasaportë? Po. Në mënyrë të përshpejtuar sepse më duhet të udhëtoj për në Gjermani në një martesë. Dhe sa paguat? 7000 denarë. E si caktuat termin sepse linjat nuk funksionojnë? Jo nuk funksionojnë, ja tani i thash një të punësuare atje, i thash bëjeni të paktën të udhëtojmë nëse nuk ka pasaporta. E sa kohë duhet të presësh për procedurë normale? Duhet të presësh tre muaj”, u shpreh një qytetar.

Sipas ministrit teknik të Punëve të Brendshme, Pançe Toshkovski, kanë mbetur edhe rreth 650 mijë pasaporta me emrin e vjetër të shtetit. Deri tani rreth 1milion e 300 mijë qytetarë janë pajisur me pasaporta me emrin e ri të shtetit./Alsat.mk

Mos e humb

IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!

Më shumë nga kategoria

IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
gashi
Gashi: Taravari, kandidati i vetëm që përfaqëson shqiptarët
IMG_7523
Bilall Kasami pyet Ali Ahmetin: Ku ishe kur u vranë komandantët Teli, Hoxha, e Shqiponja?!
Bilall Kasami
Kasami: Ali pse nuk e kërcënove Gruevskin kur u vra Harun Aliu, kur ndodhi Monstra, Kumanova…
Ali Ahmeti - UCK
Ahmeti: Po të mos ishte UÇK-ja, nuk do të ekzistonte Maqedonia
IMG_7507
Ahmeti për deklaratën ndaj Mickoskit: Është çuar kundër shqiptarëve, “katundi që shihet nuk do kallauz”
IMG_7504
Adem Ramadani - Shkurte Fejzës: Neve na ruan Allahu i MADH e jo Aleksandri i Madh

DIASPORA