Pesë gjërat që nuk duhet t’i postoni kurrë në Facebook

Autori

Autori

Portali Tetova

February 24, 2024, 09:02

Problemi qëndron në faktin se ne kurrë nuk e dimë se kush është duke i parë në të vërtetë të dhënat tona.

“Facebook” është bërë si “Google” i rrjeteve sociale. Nëse nuk keni përditësuar statusin tuaj tani, me gjasa jeni duke postuar ndonjë foto. Ne postojmë një sërë detajesh intime rreth jetës sonë që normalisht nuk duhet t’i ndajmë me askënd tjetër.

Menu
Switch skin
Pesë gjërat që nuk duhet t’i postoni kurrë në Facebook

Pesë gjërat që nuk duhet t’i postoni kurrë në Facebook

A1 A24.02.2024 392 3 minutes read

Problemi qëndron në faktin se ne kurrë nuk e dimë se kush është duke i parë në të vërtetë të dhënat tona.

“Facebook” është bërë si “Google” i rrjeteve sociale. Nëse nuk keni përditësuar statusin tuaj tani, me gjasa jeni duke postuar ndonjë foto. Ne postojmë një sërë detajesh intime rreth jetës sonë që normalisht nuk duhet t’i ndajmë me askënd tjetër.

– Advertisements –

Mendojmë se për sa kohë që të dhënat e privatësisë sonë janë të vendosura në rregull, jemi të sigurt dhe rehat me rrethin tonë të miqve. Por, llogaria e miqve tanë mund të jetë hakuar kur ata kanë instaluar një aplikacion mashtrues, ose nëse ata e ndajnë atë me ndonjë mik, apo më keq akoma nëse kanë harruar pa i bërë “Log out” asaj në kompjuterë apo telefonat e të tjerëve.

1. Datën e plotë të ditëlindjes suaj apo të familjes

Të gjithëve na pëlqejnë urimet e ditëlindjeve nga miqtë tanë në Facebook. Kjo na bën të ndiheni më mirë duke e ditur se njerëzit kujtohen për ditët tona të veçanta dhe kujdesen që të na dedikojnë një urim special.

Problemi qëndron në faktin se kur ju listoni ditëlindjet tuaja jeni duke i dhënë hajdutëve 3-4 copëza të informacioneve personale që atyre u duhen për të vjedhur identitetin tuaj. Më e mira do të ishte që të mos e shfaqni fare datëlindjen, por nëse nuk mundeni, të paktën lini pa bërë publik vitin e lindjes. Miqtë tuaj të vërtetë do ta dinë këtë informacion gjithsesi.

2. Statusin tuaj social

Nëse jeni në një marrëdhënie ose jo, më e mira do të ishte të mos bëni publike asgjë. Gjahtarët do të duan të dinë nëse ju jeni rishtazi ‘single’. E nëse ju e ndryshoni statusin social duke specifikuar ‘single’, kjo i jep atyre dritën e gjelbër që po kërkonin.

Kjo i lë gjithashtu atyre të kuptojnë se ju jeni vetëm në shtëpi, përsa kohë që partneri juaj nuk është më me ju. Më e mira e mundshme do të ishte ta lini të paplotësuar këtë të dhënë.

3. Vendndodhjen tuaj aktuale

Ka shumë njerëz që e dashurojnë opsionin e etiketimit në “Facebook”, që i lejon të tjerët të dinë se çfarë janë duke bërë ata 24/7. Problemi qëndron në faktin se më këtë ju sapo i keni thënë dikujt se jeni me pushime, udhëtim jashtë qytetit apo që thjesht nuk ndodheni në shtëpi.

Nëse shtoni akoma se sa zgjat udhëtimi juaj, ju i keni thënë hajdutit se sa kohë i duhet për të vjedhur shtëpinë tuaj. Idealja do të ishte që t’i hidhni fotot nga udhëtimi apo takimi që patët dhe të vendosni vendndodhjen kur të shkoni në shtëpi. I bëni xheloz ‘miqtë’ edhe në këtë formë!

4. Faktin se jeni vetëm në shtëpi

Është tmerrësisht e rëndësishme që prindërit të sigurohen që fëmijët e tyre nuk do të vendosin një status që janë vetëm në shtëpi.

Ne mendojmë se aksesin për të lexuar statusin tonë e kanë vetëm miqtë tanë, por në të vërtetë ne nuk e dimë me saktësi se kush po e lexon atë. Adresa e mikut tuaj mund të jetë vjedhur, ai mund ta ketë harruar atë hapur në ndonjë qendër interneti apo në telefonin e dikujt tjetër. Gjëja më e mirë është të mos publikoni asnjë status apo postim që nuk do donit ta lexonin të panjohurit.

5. Foto e fëmijëve tuaj duke etiketuar emrat e tyre

Ne i duam fëmijët tanë. Do të bënim gjithçka për t’i pasur ata të sigurt, por shumica e njerëzve postojnë qindra foto apo video të fëmijëve të tyre në “Facebook” pa e menduar dy herë. Madje shkojnë edhe më tej duke zëvendësuar foton tonë të profilit me një foto me fëmijët tanë. Me siguri 90% e prindërve postojnë emrin e plotë të fëmijës, datën e saktë dhe orën e lindjes ndërsa janë ende në spital, paslindjes.

Ne gjithashtu postojmë foto të fëmijëve tanë dhe etiketojmë aty edhe miqtë, motrat, vëllezërit apo familjarët tanë. Ky lloj informacioni që qarkullon më pas edhe në profilet e personave të ‘tag-uar’ është ideal për hajdutët. Këta të fundit mund të përdorin këto lloj informacionesh për t’i joshur fëmijët dhe për t’i bindur ata se nuk janë persona të panjohur sepse dinë informacione të detajuara që i ndihmojnë të ndërtojnë një raport me fëmijët tuaj.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek
davkova-2-780x470-1
Siljanovska: Ju siguroj, atë që premtoj në mënyrën time do ta realizoj

DIASPORA