Prokuroria Publike: Autobusi i “Besa Trans” ka falsifikuar licencën

Autori

Autori

Portali Tetova

February 26, 2024, 02:02

Në deklarimin e fjalëve përfundimtare mbi procesin gjyqësor kundër kompanisë “Besa Trans”, Prokuroria Publike pretendon se ka arritur të vërtetojë se autobusi i kësaj kompanie i cili u aksidentua dhe u përfshi nga flakët në Bullgari, ka falsifikuar licencën, shkruan Alsat.

Por mbrojtja ka hedhur poshtë këto pretendime duke thënë se vepra “falsifikim” nuk ka bazë pasi kompania ka përdorur një licencë të një autobusi tjetër, por jo të falsifikuar.

Përfaqësuesit juridik të subjektit ndaj të cilit rëndon akuza pretendojnë se në rastin konkret faji është i Ministrisë së Brendshme dhe vendkalimit kufitar i cili ka lejuar që autobusi në fjalë të kalon me certifikatën e licencës së një autobusi tjetër, por jo i kompanisë e cila e ka përdorur atë.

Seanca e ardhshme kur pritet aktgjykimi i shkallës së parë është caktuar më 7 mars.

Aksidenti në fjalë, ndodhi më 23 nëntor të vitit 2022 në orët e para të mëngjesit, kur autobusi “Besa Trans”, i cili po kthehej nga Stambolli me turistë, u përplas në rrethojën e autostradës Struma.

Në mesin e 45 të vdekurve ishin 12 fëmijë, ndërsa 7 mbijetuan./ Alsat.mk

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
FB_IMG_1714042283823-720x430
Besar Durmishi: Sot festojmë sepse kemi rezultat historik
weewrgerg
Babai i Vanjës me ankesë të re para Gjykatës Supreme, kërkon që t’i hiqet masa e paraburgimit
zgjedhje-696x464
A do të vendosin shqiptarët për presidentin e Maqedonisë së Veriut më 8 maj?
Kazino
Dy persona nga Neproshteni i Tetovës nën kërcënimin e armëve kanë grabitur një kazino
Arben Taravari
Taravari: Gostivari është Kala që nuk mposhtet!
Bujar Osmani
Bujar Osmani: Faleminderit mbi 120,000 herë!

DIASPORA