Punëdhënësit po përballen me mungesë të punëtorëve, nuk i josh as paga

Autori

Autori

Portali Tetova

February 27, 2024, 08:02

Sektori i gastronomisë dhe ai i ndërtimtarisë kanë filluar të përballen me mungesë të punëtorëve të kualifikuar. Dukuria është më e vërejtshme në qytetet e vogla.

Në dy vitet e fundit, Kosova po përjeton ndryshim të madh në tregun e punës. Nga listat e gjata të pritjes për punësim, vendi ynë po përballet me mungesë të punëtorëve.

Rast konkret është biznesi i Ismajl Bytyqit nga Istogu.

“Padyshim që preken, të gjitha bizneset kanë më u prekë, sespe jemi duke mrri në një situatë që të gjitha bizenset kanë më vujtë pafuqinë punëtore…”, tha mes tjerash Bytyqi.

Ndërkohë për Skender Shatrin që përfaqëson zyrën e punsimit në këtë komunë, bashkpunimi i punëkërkuesve e punëdhënësve me këtë institucion është i ulët, shkruan RTK.

“Mua më vjen keq ta them se ato biznese nuk e di a janë në dijeni se ne këtu kemi punëtor që presin, dhe Istogu nuk është qendër e madhe sa mos të dihet se ku janë institucionet. Kisha kërku publikisht që ato kompani të vijnë këtu dhe ne do ju ofrojmë shumë profile …..”, deklaroi Skender Shatri nga Agjensia për punësim në Istog

Sipas Agjencisë së Staistikave të Kosovës, për tre mujorin e parë të vitit të kaluar papunësia është 11.5%.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek
davkova-2-780x470-1
Siljanovska: Ju siguroj, atë që premtoj në mënyrën time do ta realizoj

DIASPORA