Bota

Rajoni i Norvegjisë kërkon që dita të zgjatet në 26 orë

Autori

Autori

Portali Tetova

April 11, 2024, 03:04

Rajoni më verior i Norvegjisë, Finmark, i ka kërkuar Komisionit Evropian që të miratojë vendosjen e një zone kohore ku dita të zgjasë 26 orë.

Sipas autoriteteve lokale, kjo kërkesë erdhi nga kryetari i bashkisë Vadso, kërkesë kjo që nga shumë konsiderohet e çuditshme, por thonë se kjo synon të promovojë vlerat lokale, të rrisë kohën për familjet dhe të tërheqë banorë të rinj në rajon.

Në letrën e tyre drejtuar Komisionit Evropian, i cili konfirmoi se kishte marrë kërkesën, autoritetet lokale në rajonin e Finmarkut i kërkojnë KE-së të urdhërojë autoritetet norvegjeze të miratojnë krijimin e një zone kohore me një ditë 26-orëshe në vend të 24 orë në ditë.

“Ne nuk kemi menduar shumë se si do të funksionojnë zonat e reja kohore në praktikë. Unë nuk mendoj se KE do ta miratojë këtë propozim, kështu që ne nuk kemi përpunuar të gjitha detajet”, ka thënë Vence Pedersen, kryebashkiaku i Vadsos, duke theksuar se ky rajon po përballet me vështirësi për të tërhequr banorë të rinj.

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë

Më shumë nga kategoria

aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
Ali Ahmeti
Ali Ahmeti nesër del para mediave!
Blerim-Bexheti
Blerim Bexheti lë komunën e Sarajit, do të vazhdojë si deputet i Kuvendit
IMG_9463
Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku
IMG_9462
Talat Xhaferi nuk heq dorë nga posti i kryeministrit deri në zgjedhjen e Qeverisë së re
ergergergrerg
Në minaren e xhamisë në Malishevës të Kosovës, hëna zëvendësohet me shqiponjën dy krenare
440745366_1486878815260800_8608143312442509317_n-780x470
Gashi: Do të garantoj të drejtën e mendimit dhe fjalës personale si për deputetët e pushtetit ashtu edhe për ata të opozitës

DIASPORA