Rajoni i Tetovës: Vitin e kaluar 482, para dhjetë viteve tri herë më pak divorce!

Autori

Autori

Portali Tetova

February 27, 2024, 11:02

Në rajonin e Tetovës, në 2023, ka patur më pak divorce në krahasim me vitin 2022, por shumë më tepër krahasuar para dhjetë viteve, në vitin 2013, njofton KlanM.

Sipas të dhënave të Gjykatës Themelore të Tetovës, në vitin 2022 ka patur 507 divorce, derisa në vitin 2023 shënohet ulje me 482 divorce.

Por, sic njofton KlanM, krahasuar me statistikën para dhjetë viteve respektivisht më 2013, divorcet në rajonin e Tetovës shënojnë rritje enorme.

Sipas bazës së të dhënave MakStat pranë Entit Shtetëror për Statistika, në vitin 2013 ka patur vetëm 173 divorce.

Gjatë vitit 2023, siç përcjell KlanM të dhënat e Qendrës Ndërkomunale për Punë Sociale – Tetovë, ka pasur 5 raste ku procedurat e divorcit janë tejkaluar me pajtim të çifteve.

Procedurat në këtë institucion zhvillohen për shkak të nevojës për pajtimin e çifteve në martesat ku ka fëmijë të mitur.

“Nga 95 procedura divorci, procedura është ndërprerë në 5 raste duke marrë parasysh se çiftet bashkëshortore janë pajtuar mes tyre, derisa në 23 raste ka patur divorce me marrëveshje” – kanë njoftuar nga Qendra Ndërkomunale për Punë Sociale – Tetovë.

Gjykata Themelore e Tetovës, sic njofton KlanM, për vitin 2022 ka paraqitur 521 padi për divorce, prej të cilëve 507 janë zgjidhur me divorce, kurse për vitin 2023 janë 573 padi kurse janë zgjidhur 482 divorce. /tvklan.mk/

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek
davkova-2-780x470-1
Siljanovska: Ju siguroj, atë që premtoj në mënyrën time do ta realizoj

DIASPORA