Rehabilitohet rruga rajonale nga Ohri deri në pikën kufitare Shën Naum me Shqipërinë

Autori

Autori

Portali Tetova

April 1, 2024, 07:04

Rruga rajonale që lidh qytetin e Ohrit dhe kalimin kufitar me Republikën e Shqipërisë në “ Shën Naum” do të rehabilitohet dhe riparohet nga ana e Ndërmarrjes Publike për Rrugë Shtetërore (NPRRSH). Nga kjo ndërmarrje gjatë ditës së sotme kanë njoftuar se do të rehabilitohet rrugë me gjatësi prej 24 km me ç’rast rehabilitimi i kësaj rruge do të lehtësoj qarkullimin drejt kalimit kufitar dhe njëkohësisht do të ndikojë në zhvillimin e turizmit në këtë anë.

“Aksi rrugor Ohër – Shën Naum nuk është rehabilituar me dekada edhe pse është një rrugë e rëndësishëm në aspekt të turizmit, por edhe rrugë e cila na lidh me Republikën e Shqipërisë.

NPRRSH ka ndarë mjete dhe ka ndërmarrë aktivitete për riparimin dhe rehabilitimin e rrugës shtetërore R1301 në gjatësi prej 24.3 km. Kontraktor i punimeve është “Ilinden Strugë” së bashku me Institutin e rrugëve Veles, të cilët tashmë janë duke punuar dhe janë duke realizuar aktivitete ndërtimore, bëjnë pastrimin e trasesë, bëjnë riparimin dhe asfaltimin e gropave, përgatisin asfaltimin e pjesëve të caktuara të trasesë.
Vlera e investimit është 707.390.772,00 denarë, mjtete të siguruara nga buxheti i NPRSHS-së.
NDËRTOJMË PËR BREZAT E ARDHSHËM !”, njoftuan nga NP për Rrugë Shtetërore.

Ndryshe gjatë muajve të kaluar janë lëshuar në përdorim rrugët që lidhin vendin tonë me vendet fqinje, rrugë në të cilët me dekada nuk është investuar.

Drejtori Ejup Rustemi gjatë këtij viti dhe vitit të kaluar ka lëshuar në përdorim rrugën nga Struga deri në kalimin kufitar Qafë Thanë me Republikën e Shqipërisë, rrugën nga Manastiri deri në kalimin kufitar Mexhiltli me Republikën e Greqisë, rrugën rajonale Shkup-Bllacë, Republika e Kosovës si dhe rrugën nga Kriva Pallanka deri në kalimin kufitar Deve Bair me Republikën e Bullgarisë.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
FB_IMG_1714042283823-720x430
Besar Durmishi: Sot festojmë sepse kemi rezultat historik
weewrgerg
Babai i Vanjës me ankesë të re para Gjykatës Supreme, kërkon që t’i hiqet masa e paraburgimit
zgjedhje-696x464
A do të vendosin shqiptarët për presidentin e Maqedonisë së Veriut më 8 maj?
Kazino
Dy persona nga Neproshteni i Tetovës nën kërcënimin e armëve kanë grabitur një kazino
Arben Taravari
Taravari: Gostivari është Kala që nuk mposhtet!
Bujar Osmani
Bujar Osmani: Faleminderit mbi 120,000 herë!

DIASPORA