Rexhepi: Kandidatët shqiptarë për president s’mund të kalojnë në raundin e dytë

Autori

Autori

Portali Tetova

February 20, 2024, 07:02

Kryetari i Lëvizjes Populli, Skender Rexhepi – Zejd, vlerëson se kandidatët shqiptarë për president nuk kanë asnjë gjasë të kalojnë në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale. Në intervistë për Alsat, Rexhepi tha se e vetmja mundësi që një shqiptar të bëhet president i Maqedonisë së Veriut, është zgjedhja e të parit të shtetit në Kuvend dhe jo në votime të drejtpërdrejta.

“Dihet që fushata presidenciale për partitë politike shqiptare është vetëm fushatë parlamentare dhe asgjë më tepër. As gjasa teorike nuk ka që kandidati shqiptar të kalojë në raundin e dytë. Rrethanat politike në Maqedoninë e Veriut janë të atilla që e bëjnë të pamundur që një kandidat shqiptar të kalojë në raundin e dytë. Është e pamundur nëse nuk ka vullnet edhe tek pala maqedonase. Përsëri do të kërkojmë të ketë ndryshime kushtetuese që kryetari i shtetit të zgjidhet në Kuvend. Në momentin që do të zgjidhet nga Kuvendi atëherë do të ketë marrëveshje edhe për president shqiptar sepse shqiptarët gjatë këtyre 30 viteve e kanë dëshmuar se kanë kapacitet të lartë për të qeverisur çdo institucion në këtë shtet. Mbetet i fundit posti i presidentit dhe do vijë edhe ai, herët apo vonë do të merret nga shqiptarët”, tha Rexhepi.

Ai sqaroi se partia e tij nuk do të garojë me kandidat të vetin në zgjedhjet presidenciale, ndërsa bëri të ditur se Kuvendi Qendror, do të vendosë javën e ardhshme cilin kandidat për president do ta mbështesë Lëvizja Populli.

“Do të vendosë Kuvendi Qendror, por me atë pjesë që do të bëjmë marrëveshje për zgjedhjet parlamentare gjithsesi se atë kandidat do ta përkrahim, qoftë i pozitës apo opozitës sepse nuk do të ishte as korrekte dhe as demokratike të bëjmë fushatë parlamentare me një subjekt ndërsa fushatë presidenciale me subjekt tjetër” , tha Rexhepi në intervistë për Alsat./Alsat.mk

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek
davkova-2-780x470-1
Siljanovska: Ju siguroj, atë që premtoj në mënyrën time do ta realizoj

DIASPORA