Maqedoni

Rrikthehet hallakama para sporteleve të MPB-së

Autori

Autori

Portali Tetova

June 12, 2024, 01:06

Kjo ishte atmosfera sot para sporteleve të Ministrisë së Punëve të Brendshme për marrjen e dokumenteve të identifikimit me emrin e ri të shtetit, shkruan Alsat.

Për rrëmujën e rikthyer, qytetarët shprehen të revoltuar. Thonë se vazhdojnë të presin dy deri në tre muaj për marrjen e dokumenteve.

“E para, a kemi para që ta ndërrojmë dhe e dyta është patjetër, ashtu urdhëron shteti e ne jetojmë në të, kjo vetëm largimi nga këtu dhe ti zëmë vendet ku kemi lindur më shumë do të kemi, do të ruajmë kafshë por do të jemi vetë pronarë. Pasaportë nxorët? Jo, vetëm letërnjoftim dhe lejen e vozitjes, ajo që më duhet, nuk shkoj jashtë do të shkoj në vendlindjen time, jam shumë i dëshpëruar nga kjo që ndodhë në shtetin tonë”, tha një qytetar.

“E shoh qe e keni marrë lejen e vozitjes. Po pas dy muajsh. E këtu sa pritet? Dy orë, gjysmë orë nuk munden ta gjejnë”, u shpreh një qytetar tjetër.

“Unë para një jave aplikuam për shoqen, pasaporta e saj është gati për mua ende jo”, theksoi një qytetar.

“Isha për pasaportë, dhe pas tre muajve e mora lidhje se ndryshe nuk ka shans, para dhjetë ditësh ishte e gatshme pasaporta dhe më thanë se do të marr një SMS porosi por nuk pranova porosi. Mundët që kur të përfundojë pasaporta të dërgohet porosia se është gati por nuk ka kush, dhe nëse nuk gjen dikë je zero në shtet, vërtet”, u shpreh një qytetar.

“Sa muaj pritet? Saktësisht dy muaj”, tha një qytetar.

Nga Ministria e Punëve të Brendshme thonë se shkak i vonesave është rritja e kërkesave dhe kapaciteti i makinerive prodhuese, ndërsa konfirmuan se deri tani, qytetarë të cilët janë fotografuar për letërnjoftim me emrin e ri të shtetit janë rreth 1.327084, për pasaportë 1.604025, dhe për patentë shoferë janë fotografuar 690.505 qytetarë. /Avni Tahiri-Alsat

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

ewrfgererg
Kylian Mbappe zyrtarisht lojtar i Real Madrid, pozon me fanellën e ‘los blancos’
IMG_2342
Një muaj spektakël, sonte përfundon Euro 2024, Spanja përballë Anglisë në finalen e madhe
yamal 304
Historia prekëse! Çfarë fshihet pas festimit të Yamal me numrin “304”
Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre

Më shumë nga kategoria

Messi Yamal
“Fillimet e dy legjendave”, kur Messi mbante në krahë Yamal
IMG_1852
Mesut Ozil e shikoi çerekfinalen e Euro 2024 me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan – ai ishte akuzuar në të kaluarën për miqësinë mes tyre
449458530_797077062572726_2017746085529832082_n
Ekipet me më së shumti tifozë në Euro 2024 – Shqipëria lë pas kombëtare të mëdha
449059413_1014848236674238_1554867321894721942_n
UEFA publikon fotot e tifozëve me shqiponjën “Kuq e Zi” të pikturuar në fytyrë
IMG_0794
Albion Musliu, ylli i ri që po shkëlqen te Shkëndija
spanja
Trajneri i Spanjës për duelin ndaj Shqipërisë: Do t’u jap mundësi disa prej lojtarëve që kemi në stol
IMG_0727
Euro 2024/ Shqipëria arrin të barazojë kundër Kroacisë, rezultati 2-2
kroaci-shqiperi-mbyllet-pjesa-e-1-1024x585
Euro 2024 | Kroaci-Shqipëri 0-1, pjesë e parë spektakolare
Toshkoski_Daciq
Serbia kërkon ekstradimin e ish ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadani
hristijanmickoski
Mickoski: Do të miratojmë kod të ri penal, por sipas standardeve evropiane, jo sipas nevojave të dikujt
htsbtfgsrf
A do të kthehet në Kosovë trupi i Faton Hajrizit? Ja çfarë thotë Daçiq
burgu-696x433
Qeveria e Maqedonisë ka ndryshuar të gjithë drejtorët nëpër burgje
oltagixhari_337386966_239807778411051_2133615743797028751_n
Olta përplaset ashpër me ndjekësit: Nuk e trajtoj veten si lopë
geergerg
Taravari: Ka para, lista pozitive e ilaçeve do të promovohet pasi të zgjidhet Bordi Drejtues i Fondit Shëndetësor

DIASPORA