“Sa fëmijë duhet të bëjë një çift?” Ahmed Kalaja: Gjashtë është minimalja, kush lind 12 është kampion

Autori

Autori

Portali Tetova

February 21, 2024, 02:02

Hoxhë Ahmed Kalaja i cili aktualisht është Imam dhe ligjërues Hatib i një prej xhamive më të mëdha të Tiranës, është tepër aktiv në rrjetet sociale, ku i përgjigjet pa ngurrim pyetjeve kurioze të njerëzve të ndryshëm

I pyetur se sa fëmijë duhet të bëjë një çift, imami shprehet se minimalja është gjashtë fëmijë. Sipas tij një çift që martohet në moshë të hershme të lindë katër fëmijë është shumë pak. Hoxha shprehet se numri ideal i fëmijëve brenda një martese është 10 ose 12.

Ahmed Kalaja: Unë do sugjeroja për çiftet myslimane që numri katër, për ata që martohen herët dhe në moshë të herët është pak. Minimalja myslimanët duhet ta kenë gjashtë fëmijë. Pastaj po ngjizën më tepër fëmijë, Zoti ia shpërbleftë, po shkuan tek 12-ta janë kampiona. Deri tek 10-ta është e pranueshme, mirë, por po shkuan mbi 10-ën është shumë mirë. Sepse pejgamberi ka thënë martohuni, shtohuni se unë do jem krenar me ju ditën e kiametit. Ky hymet është hymet vital, i gjallë që sjell jetë. Nuk është si ata që e zhdukin dhe vrasin jetën duke lejuar abortin, duke lejuar martesën brenda një seksi e kështu me radhë. Në islam sa më shumë fëmijë aq më mirë sepse Zoti thotë në Kuran ne do i shkruajmë veprat që bëni juve dhe gjurmët që lini pas vdekjes. Gjurma më e mirë që lë njeri pas vdekjes, është fëmija e tij i udhëzuar në Islam.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
IMG_5876
Robin Krasniqi rikthehet në ring me 4 maj
pendarovski-Davkova
Davkova dhe Pendarovski përballen në rundin e dytë
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek

DIASPORA