Sektori civil alarmon: Në afërsitë Goricës po ndërtohet hotel në pronësi të familjes së Mijallkovit

Autori

Autori

Portali Tetova

April 16, 2024, 01:04

Sektori civil alarmon se një pyll më shumë se shtatë dekada i vjetër është shkatërruar në afërsi të vilës presidenciale në Goricë. Është një nga vendet më tërheqëse në Ohër, pikërisht në bregun e liqenit. Atje sapo ka filluar të ndërtohet një hotel. Vendi është shitur dhjetë vjet më parë. Atje ka pothuajse 16 mijë metra katrorë dhe është në pronësi të kompanisë Divelop GROUP Skopje, të familjes Mijallkov, e cila gjithashtu zotëron Hotel Marriott.

“Divelop GROUP zotërohet zyrtarisht në letër nga Aleksandar Ivanovski – i njohur si Alek TERANOVA, dhe BEST VEJ INVESTMENT SHPKNJP, SHKUP në pronësi të Jordan Mijallkov, djali i Sasho Mijalkov. Lindin pyetjet: Kush dhe pse e shiti këtë thesar shtetëror që në të kaluarën ishte pyllëzuar me mund të madh? Kush e ka lëshuar lejen? Bazuar në çfarë plani? A ka qenë transparente dhe korrekte procedura e lëshimit të lejes?”, pyesin nga Nisma Qytetare O2.

Reagojnë edhe qytetarët.

“Kjo është çmenduri, ta themi troç. Ku gjetën atje të ndërtojnë hotel, a nuk ka vend tjetër. Nëse mendojnë pak për këtë, nuk duhet ta bëjnë, por shteti ynë është thjesht i çmendur. Dikush u dha leje, dhe jo secili, sigurisht ndonjë faktor më i rëndësishëm”, u shpreh një qytetar.

“Duhet pasur kujdes, jo vetëm hotele të ndërtohen. Është një vend interesant, çdo ndërtim buzë liqenit nuk është një gjë e mirë”, tha një tjetër qytetar.

“Ne e dimë vendndodhjen, por nuk e dimë se kush po e ndërton atë. E mbollëm pyllin si të rinj…”, theksoi një qytetar.
Komuna e Ohrit thotë se në vitin 2011, në bazë të një plani të miratuar më parë për vendbanimin e Goricës, u organizua një tender publik nga Ministria e Transportit dhe Lidhjeve për shitjen e pronës shtetërore. Kontrata është lidhur me ofertuesin më të favorshëm. Në vitin 2012 është lëshuar leja e ndërtimit.

„…E gjithë procedura ka filluar dhe ka përfunduar shumë kohë më parë para se të merrja postin e Kryetarit të Komunës”, deklaroi Kiril Pecakov – Kryetar i Ohrit.

OJQ “Ohër SOS” thotë se çmimi më i lartë prej rreth 65 euro për metër katror është arritur në ankandin publik, domethënë pak më shumë se një milion euro janë paguar për të gjithë lokacionin. /Alsat.mk

Mos e humb

IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo

Më shumë nga kategoria

IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
marko-bislimovski-krre-696x399
Bislimovski: Jemi duke punuar që tarifa e lirë e energjisë elektrike të zgjatet edhe për një orë
Izet-mexhiti-123-1-732x430
Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar
shkolle-shkolla-klasa-800x450-1-780x450 (1)
Qeveria e re premton reforma në arsim
Mickoski_24-780x470
Mickoski: S’heq dorë nga synimi për në BE, do të jem i ashpër me të korruptuarit
Liqeni_Treska-780x470
Liqeni Treska dikur atraksion turistik, sot i mbytur nga plehrat
prizren-tetove
Tuneli Tetovë-Prizren e pret përbërjen e re të Kuvendit

DIASPORA