Shqipëria s’ia jep shtesat se jeton në Kosovë, e Kosova s’ia jep sepse është e Shqipërisë (VIDEO)

Autori

Autori

Portali Tetova

March 13, 2024, 06:03

Ardhja nga një shtet tjetër në Kosovë për të jetuar, po ia mban peng paratë që i takojnë.

Romina Gjinali, e cila para më shumë se një viti erdhi nga Tirana për të jetuar në Prishtinë, edhe pse ka 3 muaj që ka lindur djalin e saj, shtesat e lehonave prej 170 eurove nuk po arrin t’i marrë, raporton Kiks Kosova.

Ballafaqimin me këtë problem Gjinali e pati në momentin që tentoi të aplikojë përmes platformës elektronike eKosova.

Ende pa vazhduar tutje, aplikimi iu pengua me rikujtimin që nuk është shtetase e Republikës së Kosovës.

Ky mesazh nuk e ndali Gjinalin që të vazhdojë tentimet e saj për të kuptuar se ku qëndron problemi dhe si ta zgjidhë atë.

Ndonëse tentoi disa herë të pyes personat përkatës për shtesat e saj, ajo gjithmonë u kthye mbrapa pa një përgjigje e informatë të detajuar.

Meqenëse Ministria e Financave, të cilës ajo iu drejtua me pyetje për rastin e saj, nuk i sqaroi asnjë gjë, tiranasja zgjidhje e pa të bisedonte me një eksperte të financave.

Ekspertja ia tha atë që veçse ia kishte kumtuar eKosova, faktin se ajo nuk është shtetase kosovare por shtetase e Shqipërisë.

Gjinali pretendon që kjo është e padrejtë, ngase sipas saj ajo i kryen të gjitha obligimet ndaj shtetit ku edhe është shpërngulur tani.

Shtetasja shqiptare, e cila ka jetuar në Shqipëri, me shpërnguljen e saj në Kosovë i janë bllokuar përfitimet në dy anë.

Në Shqipëri nuk i përfiton këto shtesa sepse është shpërngulur në Kosovë, ndërsa në Kosovë për faktin se është shtetase shqiptare.

Romina Gjinali do të vazhdojë të kërkojë atë që i takon çdo nëne tjetër e cila jeton dhe vepron në Kosovë.

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
pendarovski-Davkova
Davkova dhe Pendarovski përballen në rundin e dytë
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek

DIASPORA