Siljanovska Davkova: Presidenti duhet të sillet në mënyrë jopartiake

Autori

Autori

Portali Tetova

March 2, 2024, 04:03

Presidenti duhet të sillet në mënyrë jopartiake dhe të udhëhiqet nga interesat shtetërore dhe kombëtare, jo nga fama dhe karriera, tha kandidatja e VMRO-DPMNE-së për presidente Gordana Siljanovska Davkova, shkruan Alsat.

Ajo iu drejtua delegatëve të partisë, nga të cilët pret mbështetje për kandidaturën.

“Presidentja, presidenti, duhet të bashkojnë, të jenë proaktivë, jo reaktivë, të udhëhiqen nga kriteret e Kopenhagës. Ti përfaqësojë të gjithë, pavarësisht nga përkatësia etnike, besimi, gjinia, statusi. Të respektojë dhe të jetë i respektuar”, tha Gordana Siljanovska Davkova – kandidate për president.

Në fjalimin e saj, Davkova hodhi poshtë idenë e zgjedhjes së kreut të shtetit në Kuvend.

“Zgjedhja në Kuvend do të zvogëlojë legjitimitetin dhe do të çojë në një përqendrim të rrezikshëm të pushtetit në një vend, do të nxisin pazaret dhe shantazhin”, u shpreh Gordana Siljanovska Davkova – kandidate për president.

Ajo gjithashtu shprehu dyshime në lidhje me zgjedhjet e ardhshme, dhe kritikoi punën e kryeministrit teknik Talat Xhaferi.

“Sjellja e tij është si ajo e një monarku absolut, domethënë një sulltani. Pyes veten nëse me të vërtetë mund të garantojë zgjedhje korrekte dhe demokratike, por prandaj këtu janë kamxhikët e VMRO-DPMNE-së, po flas për kamxhik demokratik”, theksoi Gordana Siljanovska Davkova – kandidate për president.

Davkova theksoi gjithashtu se presidenti nuk duhet të përulet para bashkësisë ndërkombëtare.

Duke folur për presidentin në detyrë Stevo Pendarovski, ajo vlerësoi se ai kishte prishur pozicionin negociues të vendit dhe në Samitin e Madridit pranoi propozimin francez pa kërkuar më parë një mendim të gjerë për kornizën negociuese. / Alsat.mk

Mos e humb

Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”

Më shumë nga kategoria

bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
IMG_6555
Prezantimi i projektit për stadiumin e Tetovës/ Tribuna më e zjarrtë “Marshin Beqiri” do jetë aty!
IMG_6507
Liverpool organizoi iftar për tifozët – Ezani jehoi në “Anfield” (VIDEO)
IMG_6057
Dhëndrri i Kosovës i shënon Bayernit, Loredana e përshëndet me zemër nga tribunat
xhaka-1-2048x1365
Granit Xhaka, mbreti i pasimeve në Evropë
IMG_6034
Skandal në Maqedoni - 7 klube nën hetim për trukim të ndeshjeve!
IMG_5938
Florian Marku rikthehet në ring, tregon datën e meçit të madh
IMG_5876
Robin Krasniqi rikthehet në ring me 4 maj
artan-grubi-1024x527-1.jpg (1)
Grubi i kërkoi dorëheqje Taravarit, Kasamit, Mexhitit dhe Blerim Sejdiut por jo Nuhi Nezirit
ali-ahmeti-2-750x430
Ahmeti: E përmbyllëm këtë kapitull me një fitore të madhe, i them opozitës bëj kujdes më 8 maj!
pendaorvski
Pendarovski: Vazhdojmë garën, nesër fillojmë nga zero
arben-taravari-780x439
Reagon Taravari: BDI fitoi me vota joshqiptare, do t’u vijë fundi më 8 maj
Sela
Sela pas fitores së “Frontit Evropian”: Ia plotësuam Taravarit dëshirën për t’u kthyer në profesionin si mjek
davkova-2-780x470-1
Siljanovska: Ju siguroj, atë që premtoj në mënyrën time do ta realizoj

DIASPORA