Maqedoni

Sindikalistët kërkojnë kthimin e shpenzimeve të ushqimit dhe rrugës

Autori

Autori

Portali Tetova

April 27, 2024, 01:04

Me një letër të hapur drejtuar opinionit Lidhja e Sindikatave thekson se lëvizja punëtore në Maqedoni po përballet me një sfidë serioze për shkak të, siç thekson, qëndrimit të politikëbërësve të cilët kanë treguar se kujdesen vetëm për interesat e veta dhe nuk kujdesen për të drejtat e punëtorëve. Sindikalistët kërkojnë kthimin e shpenzimeve të ushqimit dhe rrugës, që sipas tyre përbën së paku 20% të pagës së punëtorëve në nivel vendi. Në 100 ditëshin e parë të qeverisë së re do të kërkojnë rritje të pagës minimale në 450 euro, duke ndjekur trendin e vendeve të rajonit. Kryetari i LSM-së Sllobodan Trendafillov tha se nëse nuk arrihet kjo edhe këta pak punëtorë që na kanë mbetur do të braktisin vendin.

Barriera psikologjike ngarkohet kur 60 mijë denarë ka arritur shporta e konsumit minimal, ky është një ‘karton i kuq’ për ata që dyshuan në përllogaritjet e sindikatës, duke u përpjekur të tregojnë se punëtorët mund të jetojnë me pak shpenzime. Ne këtë shportë të konsumin e publikojmë tu tregojmë punëtorëve se nuk mund të jetojnë me pagat që marrin. Lehtë e kanë ata të krijojnë politika me paga 2,500 euro por është vështirë të jetohet me 22,500 denarë”, tha Sllobodan Trendafillov, Kryetar i LSM-së.

Përndryshe, paga mesatare mujore bruto e paguar për punonjës, në shkurt 2024, ishte 58.967 denarë. Paga mesatare mujore neto e paguar për të punësuar në shkurt të këtij viti ishte 39.276 dhe krahasuar me shkurtin e vitit të kaluar është më e lartë për 16.5%, thuhet në raportin e Entit të Statistikave.

“Kjo rritje vjen mbi të gjitha nga rritja e pagës mesatare mujore neto të paguar për punonjës në sektorët: Administratë publike dhe mbrojtje; sigurimet shoqërore të detyrueshme 24.9%, shërbimet administrative dhe ndihmëse 22.5% dhe arti, argëtimi dhe rekreacioni 20.4%. Nga ana tjetër zvogëlim i pagës mesatare mujore neto për punonjës, krahasuar me muajin paraprak, është vërejtur në sektorët: Transport dhe magazinim 10.1%, Miniera dhe gurore 7.2% dhe Bujqësi, pylltari dhe peshkim 6.3%”, thanë nga Enti Shtetëror i Statistikave.

Më 1 maj është paralajmëruar një protestë masive ku punëtorët do të shprehin pakënaqësitë e tyre. Kryetari i Lidhjes së Sindikatave të Maqedonisë, kërkoi të tregohet vendosmëri në luftën e përbashkët, për një të nesërme më të mirë dhe për të drejta të punëtorëve. Në Ditën Ndërkombëtare të Punës protesta do të nis në orën 11:00 nga para Shtëpisë së Punëtorëve deri te Kuvend – Oda Ekonomike – Qeveri./Alsat.mk

Tetova1 në Youtube

Mos e humb

445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
IMG_9189
Milevski publikoi listën për ndeshjet kundër Kroacisë dhe Çekisë
IMG_8753
Tri ditë nga meçi spektakolar mes Furyt dhe Usyk, sa para do të fitojnë të shtunën?
aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë

Më shumë nga kategoria

aaaa
Tetova shpall kampionin – Shkëndija apo Struga Trim Lum?!
IMG_8074
Për herë të para sistemi “VAR” do të jetë aktiv në finalen e Kupës së Maqedonisë
IMG_7717
Distria Krasniqi, kampione e Evropës në xhudo
IMG_7672
Drejtori sportiv i Leverkusenit: Xhaka çelësi i suksesit, i jep zemër ekipit
Robin-Krasniqi-po-rikthehet-ne-ring-do-te-boksoje-me-kete-date-Insajderi.org_-850x567
Krasniqi publikon pamje nga përgatitjet për meqin e 4 majit: Mezi pres të ju shoh sërish
IMG_6846
Robin Krasniqi do të ndeshet me portugezin Jorge Silva, kjo është data
Stadiumi-Bilall
I erdhi dita pritjes dy dekadëshe të tetovarëve dhe Ballistëve. Nesër prezantohet projekti i Stadiumit
bilall-kasami-stadium-768x432-1
Cila do jetë surpriza për tetovarët më 12 Prill
IMG_6568
Barazojnë Reali dhe City, do të vendoset gjithçka në “Etihad”
afrimii-696x451
Afrim Gashi jep dorëheqje nga funksioni i kryetarit të Alternativës, pasi do ta udhëheq Kuvendin e RMV-së
445782520_1377354552900236_3843992667959613945_n
VIDEO/ Emocionuese, u grumbullua nga trajneri Sylvinho për Europianin, ja si e pret Daku lajmin
ARII-696x387
Çmimi i lartë i arit ka ulur kërkesën për blerje
IMG_9381
Nesër seanca konstituive, me shumë gjasa Afrim Gashi kryeparlamentar
helikopter_kapak
QMK: Një fëmijë i sëmurë është transportuar me helikopter nga Ohri në Stamboll
derivatet
Rritet çmimi i naftës, bie i benzinës në Maqedoninë e Veriut

DIASPORA